VI Forum Rynku Zdrowia: poznaliśmy laureatów Portretów Polskiej Medycyny 2010

Podczas Gali wieńczącej pierwszy dzień VI Forum Rynku Zdrowia (Warszawa, 27-28 października 2010 r.) uroczyście wręczono Portrety Polskiej Medycyny 2010.

Multimedia

W redakcyjnym głosowaniu zespołów dziennikarskich miesięcznika i portalu Rynek Zdrowia, po tradycyjnie już długich i momentami emocjonujących obradach, wybrani zostali laureaci w 5 kategoriach Portretów: Menedżer (dwie kategorie – placówki publiczne i niepubliczne), Lekarz, Polityk oraz Wydarzenie Rynku Zdrowia. Po raz drugi wręczyliśmy także wyróżnienia – Dobre Strony Rynku Zdrowia.

Laureaci piątej już edycji Portretów Polskiej Medycyny oraz fragmenty uzasadnień werdyktu:

• Menedżer Rynku Zdrowia w kategorii placówek publicznych: Piotr Pobrotyn – Dyrektor Akademickiego Szpitala Klinicznego im. Jana Mikulicza-Radeckiego we Wrocławiu.
Kiedy w 2006 r. Piotr Pobrotyn obejmował stanowisko dyrektora ASK, zadłużenie tego szpitala wynosiło ok. 190 mln zł, a konta placówki były zajęte przez komornika. W ciągu ostatnich 4 lat dług został zredukowany do 23 mln zł. Od trzech lat szpital osiąga dodatni wynik finansowy.

• Menedżer Rynku Zdrowia w kategorii placówek niepublicznych: Piotr Gerber – Prezes Zarządu EMC Instytut Medyczny SA.
EMC Instytut Medyczny SA stanowi przykład konsekwentnego i skutecznego zarządzania oraz rozwoju firmy. Spółka stworzona w 2001 r., już cztery lat później trafia na warszawską Giełdę Papierów Wartościowych. Dziś EMC jest jednym z liderów niepublicznego sektora medycznego w Polsce.

• Lekarze Rynku Zdrowia: Zespół Chirurgów ze Szpitala im. Świętej Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy.
Chirurdzy ze Szpitala im. Świętej Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy w czerwcu 2010 r. dokonali pierwszego w Polsce jednoczesnego przeszczepu obu rąk. Operacja była bardzo dużym wyzwaniem logistycznym – trwała 17 godzin. Zaangażowano dwa zespoły lekarzy i pielęgniarek. We wrześniu br. lekarze z trzebnickiej placówki przeszczepili rękę z przedramieniem i ramieniem 56-letniej kobiecie. Na świecie wykonano do tej pory tylko cztery takie zabiegi, w tym dwa właśnie w Trzebnicy.

• Polityk Rynku Zdrowia: Leszek Czarnobaj – Wicemarszałek Województwa Pomorskiego.

Odpowiadając za politykę zdrowotną samorządu woj. pomorskiego Leszek Czarnobaj stwarza warunki do śmiałych przekształceń największych szpitali w tym regionie, a także wdrożenia nowatorskiego w skali kraju modelu konsolidacji zarządzania szpitalami. Na Pomorzu opracowano już m.in. inżynierię finansową przedsięwzięcia, które obejmie 14 szpitali. Plan przewiduje stworzenie na Pomorzu trzech spółek, w każdej z nich znajdzie się 4-5 placówek.

• Wydarzenie Rynku Zdrowia – 10-lecie pierwszego w Polsce przekształcenia Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w spółkę prawa handlowego.
10 lat temu w Ełku rozpoczęła się historia przekształceń samorządowych lecznic w spółki. W 2000 r. SPZOZ – Szpital w Ełku tonął w długach, a eksperci nie dawali żadnej nadziei na dobre rozwiązanie. 1 sierpnia 2000 r. obok likwidowanego SPZOZ-u, powstał nowy podmiot, Pro Medica sp. z.o.o., a 10 października tego samego roku zostało zarejestrowane Mazurskie Centrum Zdrowia ZOZ w Ełku. Szpital jest rentowny, w minionej dekadzie rozszerzył zakres świadczeń.


Laureaci wyróżnień – Dobre Strony Rynku Zdrowia 2010:

Profesor Jan Lubiński – Kierownik Międzynarodowego Centrum Nowotworów Dziedzicznych, Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie, Konsultant Krajowy w dziedzinie Genetyki Klinicznej.

• Zespół prof. Jana Lubińskiego prowadzi program wczesnego wykrywania nowotworów. Opracował m.in. testy wykrywające genetyczne predyspozycje do raka piersi i jajnika. Założone i kierowane przez prof. Jana Lubińskiego Międzynarodowe Centrum Dziedziczności Nowotworów w Szczecinie prowadzi największy na świecie rejestr danych i bank próbek genetycznych.

• Profesor Paweł Buszman – Prezes Zarządu Polsko-Amerykańskich Klinik Serca sp. z o.o.
Polsko-Amerykańskich Klinik Serca to m.in. sieć dziesięciu oddziałów kardiologii inwazyjnej, znakomicie współpracujących z dużymi publicznymi szpitalami. Spółka notuje także sukcesy na polu badań nad nowymi metodami terapii w kardiologii prowadzonymi w Pracowni Doświadczalnej PAKS, która niebawem zostanie przekształcona w Centrum Badawczo-Rozwojowe w Bielsku-Białej.

• Profesor Wojciech Witkiewicz – Dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu.
Prof. Wojciech Witkiewicz – uznany chirurg i menedżer – kieruje dużą publiczną placówką, osiągającą bardzo dobre wyniki finansowe, modernizowaną i nagradzaną. Prof. Wojciech Witkiewicz od lat głośno domaga się równouprawnienia publicznych i prywatnych jednostek ochrony zdrowia. „Zdejmijcie nam kaganiec” – to słynny już apel Profesora do polityków o stworzenie przejrzystych regulacji prawnych, pozwalających publicznym szpitalom pozyskiwać przychody także na zasadach komercyjnych.

• Główny Inspektorat Sanitarny.
Państwowa Inspekcja Sanitarna od kilku lat skutecznie promuje ideę zdrowia publicznego, sięgając po nowoczesne, odważne formy przekazu. Dzięki staraniom Głównego Inspektoratu Sanitarnego udało się pozyskać środki finansowe ze Światowej Fundacji ds. Walki z Chorobami Płuc (World Lung Foundation) i Bloomberg Philanthropies, które od lat wspierają politykę państw w zakresie ograniczania używania tytoniu.

Wszystkim Laureatom serdecznie gratulujemy!

Relacja z Gali, pełna treść uzasadnień werdyktu, a także relacje ze wszystkich sesji VI Forum Rynku Zdrowia – już w najbliższym, listopadowym wydaniu miesięcznika Rynek Zdrowia.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH