Wiele osób powyżej 60. roku życia deklaruje, że chce żyć aktywnie i zdrowo, ale brak im wystarczającej wiedzy jak to zrobić. W odpowiedzi na te potrzeby Stowarzyszenie MANKO rozpoczęło projekt "Uniwersytet Trzeciego Wieku/Klub Seniora promujący zdrowie". Partnerem projektu jest Ministerstwo Zdrowia.

Stowarzyszenie MANKO, wydawca ogólnopolskiego magazynu Głos Seniora, od lat zajmuje się problemami dotyczącymi seniorów.

Jednym z ważniejszych problemów dotykających znaczną ilość starszych osób są choroby cywilizacyjne, m.in. cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, choroby układu krążenia, osteoporoza, choroby układu oddechowego, trawiennego jak zapalenie wątroby czy wrzody.

Stowarzyszenie MANKO postanowiło zwrócić uwagę na ten narastający problem i przygotowało liczne działania o charakterze edukacyjno-profilaktycznym.

• W ramach projektu zostanie przygotowany specjalny poradnik zdrowotny dla seniorów oraz płyta CD, które zostaną dystrybuowane do Uniwersytetów Trzeciego Wieku i Klubów Seniora w całej Polsce.
• Na płycie CD będą nagrane wykłady i prezentacje dotyczące problematyki eliminacji czynników ryzyka chorób cywilizacyjnych wśród osób starszych.
• Z kolei treści merytoryczne poradnika będą obejmować porady jak zdrowo żyć, jak prowadzić aktywny tryb życia, jak eliminować czynniki ryzyka wywołujące choroby cywilizacyjne.
• Projekt zakłada również konkurs, którego celem jest promocja aktywnego i zdrowego stylu życia przez osoby starsze. Będzie on skierowany do wszystkich Uniwersytetów Trzeciego Wieku i Klubów Seniora w Polsce.

Podczas Gali finałowej, która odbędzie się w ramach Małopolskiego Dnia Seniora pod koniec listopada, 10 wyróżnionych UTW i Klubów Seniora otrzyma statuetki. Zostaną także wręczone certyfikaty dla każdego Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz Klubu Seniora, które spełni wszystkie warunki. Gala odbędzie się w Małopolskiej Szkole Wyższej im Dietla, na Rynku Głównym 34 w Krakowie.

Podczas Małopolskiego Dnia Seniora zostaną także zorganizowane prelekcje upowszechniające wiedzę w zakresie promocji zdrowia oraz propagujące aktywność ruchową, zdrowy styl życia wśród seniorów. Seniorzy pogłębią wiedzę na temat problemów związanych ze swoim zdrowiem, profilaktyki zdrowotnej, co zwiększy ich umiejętności dbania o siebie i prowadzenia zdrowego trybu życia.

Przeprowadzone zostaną również badania i konsultacje, podczas których uczestnicy będą mogli wykonać bezpłatnie podstawowe badania profilaktyczne i konsultacje m.in.: pomiaru poziomu cukru we krwi, ciśnienia tętniczego, słuchu, wzroku, zawartości tkanki tłuszczowej w organizmie, stężenia tlenku węgla w wydychanym powietrzu oraz ryzyka złamania osteoporotycznego.

Wśród wystawców i prelegentów znajdą się przedstawiciele uzdrowisk, którzy opowiedzą o wartościach lecznictwa uzdrowiskowego. Nie zabraknie prezentacji z zakresu pielęgnacji i urody, zdrowego odżywania, aktywności fizycznej, sposobów spędzania wolnego czasu, bezpieczeństwa na drogach czy wolontariatu i innych.

Do udziału w konkursie mogą zgłosić się przedstawiciele Uniwersytetów III Wieku, Klubów Seniora, którzy prześlą wypełniony formularz oraz spełnią kryteria konkursu, m.in. zorganizują wydarzenie/prelekcję promujące zdrowie przy wykorzystaniu materiałów edukacyjnych (poradnik, płyta CD) przygotowanych przez Organizatora.

Warunkiem koniecznym ostatecznego zakwalifikowania się do konkursu jest udokumentowanie przeprowadzonych działań - np. zdjęciami lub filmem i dostarczenie ich do Stowarzyszenia MANKO pocztą: Al. Słowackiego 46/30, Kraków 30 - 018 lub mailem na adres: zdrowie@manko.pl. Na zwycięzców czekają nagrody, statuetki i certyfikaty.

Zgłoszenia można nadsyłać do 26 listopada. Gala Finałowa odbędzie się 29 listopada w Krakowie, w Małopolskiej Wyższej Szkole im. J. Dietla w Krakowie.

Kontakt:
Urszula Obersztyn
Asystent koordynatora projektu
Stowarzyszenie MANKO
tel. (12) 429 37 28
zdrowie@manko.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH