RELACJA

Podczas Gali wieńczącej pierwszy dzień VIII Forum Rynku Zdrowia (Warszawa, 24-25 października 2012), już po raz siódmy uroczyście wręczyliśmy Portrety Polskiej Medycyny 2012. W redakcyjnym plebiscycie przyznaliśmy także dwa specjalne wyróżnienia - Dobre Strony Rynku Zdrowia.

W redakcyjnym głosowaniu zespołów dziennikarskich miesięcznika i portalu Rynek Zdrowia, po tradycyjnie długich i emocjonujących obradach - wybrani zostali laureaci w pięciu kategoriach Portretów: Menedżer (placówki publiczne i niepubliczne), Lekarz, Wydarzenie i Lider Rynku Zdrowia.

Główny laur – Portret w kategorii Lider Rynku Zdrowia – otrzymały Polsko-Amerykańskie Kliniki Serca, American Heart of Poland S.A. Dobre Strony Rynku Zdrowia odebrali: Marek Nowicki, dziennikarz Faktów TVN oraz - w imieniu Starostwa Powiatowego w Żywcu - Andrzej Kalata, wicestarosta żywiecki.

Gala Rynku Zdrowia - relacja TV: Portrety Polskiej Medycyny 2012

 

Oto wszyscy laureaci siódmej edycji Portretów Polskiej Medycyny oraz fragmenty uzasadnień werdyktu:

• Menedżer Rynku Zdrowia (placówki publiczne): Andrzej Sapiński, dyrektor Samodzielnego Publicznego Specjalistycznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Lęborku.
Kierowany przez dyrektora Andrzeja Sapińskiego Szpital w Lęborku nie ma żadnych zobowiązań wymagalnych, zachowuje płynność finansową. Jesienią 2011 r. uzyskał certyfikat akredytacyjny Ministerstwa Zdrowia. Placówka w 2011 r. znalazła się bardzo wysoko w „Złotej Setce” Ogólnopolskiego Rankingu Szpitali, bo na 13. miejscu; w klasyfikacji dotyczącej zarządzania, lęborski szpital uzyskał więcej punktów, niż kilka placówek z pierwszej „10” tego ogólnopolskiego zestawienia najlepszych publicznych szpitali w kraju.

• Menedżer Rynku Zdrowia (placówki publiczne): Marcin Kuta, dyrektor Specjalistycznego Szpitala im. E. Szczeklika w Tarnowie.
Specjalistyczny Szpital im. E. Szczeklika w Tarnowie jest najwyżej notowanym wśród małopolskich szpitali w ubiegłorocznej „Złotej Setce” Ogólnopolskiego Rankingu Szpitali. Na szczególną uwagę zasługują nie tylko dobre wyniki finansowe, ale i liczne inwestycje w tarnowskim szpitalu. Wysoką jakość świadczonych w szpitalu usług potwierdza m.in. uzyskany w październiku 2011 r. certyfikat akredytacyjny Ministerstwa Zdrowia. Dyrektor Marcin Kuta ma na swoim koncie wiele dokonań w zakresie zarządzania, m.in.: współorganizowanie instytucji ubezpieczenia zdrowotnego w Małopolsce.

• Menedżer Rynku Zdrowia (placówki niepubliczne): Dariusz Kostrzewa, prezes zarządu Powiatowego Centrum Zdrowia Sp. z o.o. w Malborku.
Prezes Dariusz Kostrzewa jest współautorem przekształcenia publicznego szpitala w Malborku w spółkę komunalną w 2007 roku. Przeprowadził szpital nie tylko przez komercjalizację, ale i udane połączenie z placówką w Nowym Dworze. Malbork przywoływany jest obecnie w branżowych dyskusjach jako przykład wzorcowego przekształcenia SPZOZ-u i fuzji z mniejszą jednostką. Przed zmianą formy prawnej szpital borykał się z ponad 30-milionowym zadłużeniem. Dzisiaj placówka w Malborku nie ma problemów finansowych oraz cieszy się bardzo dobrą opinią wśród pacjentów.

• Menedżer Rynku Zdrowia (placówki niepubliczne): dr Grzegorz J. Goryszewski, prezes zarządu Grupy Allenort.
Grzegorz J. Goryszewski, prezes Grupy Allenort, jest współzałożycielem firmy, której początki sięgają 1991 roku. Obecnie Grupa posiada m.in. sieć klinik kardiologicznych, rozwija także świadczenia w zakresie kardiochirurgii i onkologii. Grupa, osiągając sukces rynkowy, wspiera również kształcenie oraz rozwój naukowy i zawodowy kadry medycznej. W Szpitalu Bródnowskim Grupa prowadzi Centrum Naukowo-Dydaktyczne dla lekarzy i studentów. Na uwagę zasługuje działalność Centrum Radiochirurgii Allenort w Warszawie, które stwarza pacjentom możliwość leczenia techniką neuroradiochirurgii.

• Lekarz Rynku Zdrowia: prof. Witold Rużyłło, dyrektor Instytutu Kardiologii w Warszawie.
Profesor Witold Rużyłło jest postacią wyjątkową w polskiej medycynie. Jako pierwszy w Polsce w 1981 r. wykonał angioplastykę tętnic wieńcowych. Nie sposób w tak krótkim uzasadnieniu wymienić wszystkich osiągnięć, prac naukowych oraz aktywności w gremiach krajowych i międzynarodowych Współautora książki „Kardiologia interwencyjna” – będącej pierwszą polską publikacją obejmującą całościowo problematykę kardiologii interwencyjnej. Należy podkreślić także sukcesy kierowanego przez Pana Profesora Instytutu Kardiologii w Aninie, w tym pionierskie w kraju zabiegi, jak wszczepienie rotacyjnej pompy wspomagania lewej komory czy wdrażanie diagnostyki obrazowej choroby niedokrwiennej serca.

• Wydarzenie Rynku Zdrowia 2012: 20. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Portret w tej kategorii odebrał prof. Bohdan Maruszewski, wiceprezes zarządu Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.
Już po raz dwudziesty Jerzy Owsiak dyrygował tym wyjątkowym przedsięwzięciem. Orkiestra zagrała iście jubileuszowo, czyli z porywającym finałowym mottem: „Gramy z pompą! Zdrowa mama, zdrowy wcześniak, zdrowe dziecko, czyli na zakup najnowocześniejszych urządzeń dla ratowania życia wcześniaków oraz pomp insulinowych dla kobiet ciężarnych z cukrzycą”. Dzięki 20. Finałowi na ten cel zebrano aż ponad 50 milionów zł. Fundacja prowadzi także sześć ogólnopolskich programów medycznych (m.in. Narodowy Program Wczesnej Diagnostyki Onkologicznej Dzieci) i jeden edukacyjny – „Ratujemy i Uczymy Ratować”.

• Lider Rynku Zdrowia 2012: Polsko-Amerykańskie Kliniki Serca, American Heart of Poland S.A. Portret w tej kategorii odebrała dr Katarzyna Adamek, prezes zarządu American Heart of Poland S.A.

Polsko-Amerykańskie Kliniki Serca są dzisiaj największą niepubliczną siecią placówek kardiologii interwencyjnej w Polsce. Aktywność American Heart of Poland S.A. obejmuje także: kardiochirurgię, chirurgię naczyniową, rehabilitację kardiologiczną.
W październiku 2011 r. doszło do zawarcia umowy inwestycyjnej między AHP S.A. i międzynarodowym funduszem Advent International. Była to najważniejsza transakcja kapitałowa na rynku medycznym w 2011 roku.
Grupa AHP od lat prowadzi również szeroką działalność naukowo-badawczą; jej zwieńczeniem było otwarcie w czerwcu 2012 r. nowoczesnego Centrum Badawczo-Rozwojowego Polsko-Amerykańskich Klinik Serca.


***

Laureaci Dobrych Stron Rynku Zdrowia 2012:

• Starostwo Powiatowe w Żywcu. Wyróżnienie odebrał wicestarosta żywiecki, Andrzej Kalata.

Starostwo Powiatowe w Żywcu zdecydowało się na pierwszą w Polsce realizację inwestycji obejmującej budowę wieloprofilowego szpitala w oparciu o klasyczną formułę partnerstwa publiczno-prywatnego. Jest już podpisana umowa z partnerem prywatnym, jest pozwolenie na budowę nowego szpitala w Żywcu. Podkreślić warto konsekwencję samorządu powiatowego w dążeniu do sfinalizowania tego przedsięwzięcia. Trzymamy kciuki za ostateczny sukces tej inwestycji, gdyż może przetrzeć szlak kolejnym samorządom, które zdecydują się na korzystanie z partnerstwa publiczno-prywatnego.

• Marek Nowicki, dziennikarz Faktów TVN.

Marek Nowicki udowadnia, że o trudnych tematach – a takie często muszą poruszać dziennikarze zajmujący się ochroną zdrowia w ogólnodostępnych mediach – można mówić w sposób bardzo kompetentny, a zarazem zrozumiały dla przeciętnego odbiorcy. Chcielibyśmy przede wszystkim nagrodzić profesjonalizm Laureata, który przyczynia się do lepszego zrozumienia przez byłych, obecnych i potencjalnych pacjentów zawiłych zasad funkcjonowania systemu opieki zdrowotnej. Dziennikarstwo na tak wysokim poziomie to znakomita edukacja zdrowotna społeczeństwa.

***

Laureaci powiedzieli:

• Andrzej Kalata, wicestarosta żywiecki:  – Jako ambasador samorządów, które chciałyby iść trudną drogą partnerstwa publiczno-prywatnego chciałbym życzyć, żeby ta droga im się skróciła, żeby inne samorządy nie miały przeszkód, jakie nas na tej drodze spotkały. Najważniejsze, że finał będzie pozytywny – nowy szpital powstanie!

• Marek Nowicki, dziennikarz Faktów TVN: – Trudno w 2-3 minuty opowiedzieć np. o nowej ustawie refundacyjnej. Relacja dotyka sedna i wiąże się z drastycznym skracaniem materiału w czasie realizacji tematu. Z tej lapidaryzacji powstaje czasem knot, a czasem rodzi się poezja.

• Andrzej Sapiński, dyrektor Samodzielnego Publicznego Specjalistycznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Lęborku: – Jestem menedżerem już od 21 lat. Stąd wniosek, że trzeba się wykazać szczególną wytrwałością i cierpliwością, żeby dostać nagrodę. Przez ostanie 5 lat zainwestowaliśmy w szpital 43 mln zł. Jest to dowód, że szpitale publiczne nie są skazane na wymarcie i z powodzeniem mogą konkurować ze wszystkimi innymi placówkami.

• Marcin Kuta, dyrektor Specjalistycznego Szpitala im. E. Szczeklika w Tarnowie: – Kilka lat temu, kiedy byłem obecny na jednej z Gali, przyszła mi do głowy nieskromna myśl – marzenie – by móc znaleźć się wśród laureatów. Dziś się to dzieje. Za spełnienie tych marzeń bardzo dziękuję. W pracy menadżera szczególnie cenie sobie wiedzę i doświadczenie, ale szczególnie pasję w działaniu i niezależności. I jeszcze jedno cenię: szczęście. Miałem szczęście do przełożonych, współpracowników, do bliskich.

• Dariusz Kostrzewa, prezes Powiatowego Centrum Zdrowia Sp. z o.o, w Malborku: – Reprezentuję Polskę powiatową, w której dzieją się wielkie rzeczy. Siłą naszej spółki są pracownicy, zespół naszego szpitala. Im dedykuję nagrodę. Cieszę się, że na swej drodze zawodowej spotkałem odpowiedzialnych samorządowców i urzędników, którzy nie boją się podejmować odważnych decyzji.

• Dr Grzegorz J. Goryszewski, prezes zarządu Grupy Allenort: – Z niepokojem słucham tego, co mówi się o własności w służbie zdrowia. Medycyna jest dobra albo zła, innej nie ma. Nie jest ważne, kto jest właścicielem cegieł, z których zbudowano szpital. Ważne czy pacjenci leczeni są dobrze.

• Prof. Witold Rużyłło, dyrektor Instytutu Kardiologii w Warszawie: – To wielki zaszczyt znaleźć się wśród wyróżnionych menedżerów. A ja jestem od wielu lat praktykującym lekarzem i jutro będę wszczepiał zastawkę płucną u dwóch chorych. Nagroda jest dla lekarzy Instytutu w Aninie, który ma 31 lat. W przekonaniu wielu ludzi, z którymi stykam się w świecie, Anin oznacza najwyższy standard.

• Dr Katarzyna Adamek, prezes zarządu American Heart of Poland S.A.: – Ze strony zarządu mogę obiecać, że zrobimy wszystko, żeby utrzymać pozycje lidera, co nie jest łatwe. Doceniamy naszą konkurencję. Dziękuję wszystkim, którzy w ciągu 12 lat przyczynili się do osiągnięcia dobrej pozycji Polsko-Amerykańskich Klinik Serca. Najbardziej do ciężkiej pracy mobilizują jednak ci, którzy są naszymi konkurentami na rynku.

• Prof. Bohdan Maruszewski, wiceprezes zarządu Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy: – Te 20 finałów to 23 500 nowoczesnych urządzeń medycznych, które trafiły do ponad 600 szpitali w całej Polsce, żeby ratować życie dzieci. Łączna wartość tych zakupów to 153 761 448 dolarów i 10 centów... Absolutnym fenomenem jest natomiast to, że przez 20 lat nie udało się tego zepsuć.

Wszystkim Laureatom serdecznie gratulujemy!

  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.