Globalna epidemia otyłości (Globesity) w tym zwiększenie częstości występowania nadwagi i otyłości wśród kobiet w wieku prokreacyjnym oraz ciężarnych stanowi poważny problem zdrowia publicznego w krajach rozwiniętych, również w Polsce.

Z nadmierną masą ciała u kobiet ciężarnych związanych jest szereg problemów zdrowotnych, takich jak m.in.: zwiększenie częstości występowania podwyższonego ciśnienia tętniczego i stanu przedrzucawkowego, cukrzycy ciężarnych, choroby zakrzepowo-zatorowej, infekcji. Zwiększa się ryzyko martwego urodzenia, porodu przedwczesnego, cięcia cesarskiego i wady wrodzonej u dziecka.

Instytut "Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka" w Warszawie uczestniczy w realizacji ogólnopolskiego programu pn. "Zapobieganie nadwadze i otyłości oraz chorobom przewlekłym poprzez edukację społeczeństwa w zakresie żywienia i aktywności fizycznej" w zakresie zadania skierowanego do kobiet w ciąży i matek karmiących „Wdrożenie zasad prawidłowego żywienia wśród kobiet w ciąży i matek karmiących i poszerzenie wiedzy o roli aktywności fizycznej dla zachowania zdrowia".

Program współfinansuje Szwajcaria w ramach Szwajcarskiego Programu Współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej. Więcej informacji o projekcie można znaleźć na stronie: www.zachowajrownowage.pl

Na potrzeby realizacji zadania IPCZD ogłosił konkurs, do którego mogą przystąpić osoby fizyczne zatrudnione w podmiotach leczniczych, osoby wykonujące zawód medyczny w formie działalności gospodarczej lub podmioty lecznicze sprawujące opiekę profilaktyczną nad kobietami w ciąży.

Osoby, które przystąpią do konkursu i nawiążą współpracę z IPCZD, zostaną zaproszone na szkolenie dla trenerów żywieniowej promocji zdrowia z elementami aktywności fizycznej dla kobiet w ciąży i matek karmiących. Otrzymają również materiały edukacyjne przygotowane przez ekspertów IPCZD, które jednocześnie stanowią narzędzie pracy z kobietami w ciąży i matkami karmiącymi.

Wszystkich zainteresowanych udziałem w konkursie zapraszamy do zapoznania się z materiałami konkursowymi zamieszczonymi na stronie internetowej Instytutu „Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka”: www.czd.pl w zakładce: „Zamówienia publiczne i konkursy”.

Kontakt:
Zakład Zdrowia Publicznego, Instytut „Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka”
Al. Dzieci Polskich 20
04-730 Warszawa
zdrowie.publiczne@czd.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH