W Gdańsku odbyła się druga konferencja Rynku Zdrowia z cyklu

Multimedia

Nie będzie likwidacji szpitali
Województwo pomorskie jest regionem, w którym zadłużenie samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej należy do najwyższych w kraju. W pierwszym kwartale minionego roku wynosiło ono 932,0 mln zł., podczas gdy w sąsiednim woj. kujawsko-pomorskim – 504,9 mln zł, a w woj. wielkopolskim – 351,0 mln zł.

Jak zaznaczył podczas konferencji Rynku Zdrowia w Gdańsku (12 grudnia 2007 r.) wicemarszałek województwa pomorskiego Leszek Czarnobaj, aby uporać się z problemem zadłużenia jednostek ochrony zdrowia w regionie, nie ma potrzeby likwidowania szpitali.
– Mamy za dużo o około 1000 łóżek ostrych, a za mało długoterminowych. Stąd trudnością, przed jaką staniemy podczas przekształceń, będzie wytłumaczenie lokalnym społecznościom, że niektóre szpitale będą musiały częściowo zmienić funkcję i liczbę oddziałów – mówił wicemarszałek.

W trakcie konferencji dyskutowano też m.in. o gorących tematach w ochronie zdrowia, jakimi są podwyżki płac lekarzy po 1 stycznia 2008 roku i system kontraktowania świadczeń medycznych w nadchodzącym roku.

Ustalić reguły gry
– Ustawę podwyżkową przygotowano centralnie, a konsekwencje poniosą dyrektorzy szpitali. Zobowiązano nas do podniesienia wynagrodzeń, ale nie opracowano żadnych wskazówek, które sugerowałyby dyrektorom szpitali, jakie rozwiązania przyjąć – niepokoił się Michał Mędraś, dyrektor Szpitala Klinicznego, Akademickiego Centrum Klinicznego Akademii Medycznej w Gdańsku.

– Zbliżamy się do modelu, w którym wynagrodzenia lekarzy będą określane indywidualnie w zależności od poziomu wiedzy, jakości i ilości pracy. Tu nie trzeba nam centralnych instrukcji – uważa z kolei Mirosław Domosławski, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku.

Zdaniem Marka Balickiego, byłego ministra zdrowia, a obecnie posła i wiceprzewodniczącego sejmowej komisji zdrowia, kluczem do rozwiązania napięć do jakich dochodzi w systemie opieki zdrowotnej, jest zwiększenie finansowania i zmiana zasad przekazywania środków.
– Nie można czekać miesiącami, żeby w trakcie roku zmieniać plan finansowy NFZ. Skoro mamy wzrost gospodarczy i pewność, że pieniądze będą, NFZ może zaciągnąć kredyt czy pożyczkę a potem odzyskać te pieniądze po przekazaniu nadwyżek. Ustawowo istnieją takie możliwości – stwierdził Marek Balicki.

W konferencji wzięło udział ok. 200 osób związanych z opieką zdrowotną w woj. pomorskim, m.in.: dyrektorzy szpitali, szefowie klinik, osoby zarządzające prywatnymi placówkami medycznymi, eksperci rynku medycznego, przedstawiciele samorządów, NFZ, politycy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH