Mazowsze: krajobraz po JGP

Multimedia

Piąta regionalna konferencja Rynku Zdrowia z cyklu „System opieki zdrowotnej. Ogólnopolskie problemy - regionalna perspektywa” zgromadziła 9 marca w warszawskim Hotelu Marriott ponad 300 uczestników, tym razem z Mazowsza. Dyskusję zdominował obowiązujący od ośmiu miesięcy system rozliczeń z NFZ w ramach Jednorodnych Grup Pacjentów oraz jego wpływ na kondycję szpitali i dostępność świadczeń.

- Od wdrożenia JGP minęło ponad pół roku i jest coraz gorzej - ocenia Jarosław Rosłon, dyrektor Międzyleskiego Szpitala Specjalistycznego w Warszawie. - Fundusz najwyraźniej nie zdaje sobie sprawy z tego, co robi. Nie rozumie konsekwencji systemu rozliczeń, który kształtuje opiekę zdrowotną. Im większy szpital, tym większe niedoszacowanie, a urazówka to już zupełny dramat.

JGP, czyli fikcja?
Tak przynajmniej uważa Andrzej Włodarczyk, przewodniczący Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie, były wiceminister zdrowia.

- Wróciłem do czynnego wykonywania zawodu, do chirurgii - mówi przewodniczący ORL. - O 30 proc. czasu więcej muszę obecnie poświęcić na prace związane z dokumentacją i na liczenie punktów. Ponieważ niektórych procedur po prostu nie uwzględniono, aby uzyskać środki za ich wykonanie z NFZ, trzeba wpisać nieprawdziwe rozpoznanie.

Maciej Piróg, dyrektor Centrum Zdrowia Dziecka w warszawskim Międzylesiu, przyznaje, że problem jest powszechny.

- Przy diagnostyce wad wrodzonych u dzieci wykonanie echa powoduje, że NFZ nie zapłaci za badania - wyjaśnia dyrektor Piróg. - Tymczasem echo musimy zrobić, więc...

Plan B: bez entuzjazmu
Waldemar Roszkiewicz, członek zarządu województwa mazowieckiego, nie ukrywa dystansu do rządowego planu „Ratujemy polskie szpitale”. 35 lecznic marszałkowskich na Mazowszu jest obecnie zadłużonych na kwotę około 450 mln zł. W przypadku ich przekształcenia w spółki zobowiązania te musiałby przejąć samorząd województwa.

- Czy warto? - pyta marszałek Roszkiewicz. - Może bardziej racjonalnym rozwiązaniem będzie przeznaczenie tych środków na modernizacje i sprzęt?

Wobec planu B sceptyczny jest również Andrzej Sawoni, dyrektor Szpitala Powiatowego w Ostrowii Mazowieckiej, który przypomina o olbrzymich kosztach przekształceń związanych z wyceną mienia i koniecznością skorzystania z pomocy firm consultingowych.

- Brakuje także społecznej zgody na przekształcenia szpitali - podkreśla dyrektor Sawoni. - Świadczy o tym stanowisko wielu starostów i rad powiatowych na Mazowszu.

Nie ma taniej onkologii
Janusz Meder, prezes Polskiej Unii Onkologii zwraca uwagę, że potrzebna jest ogólnopolska debata na temat finansowania onkologii, na którą przeznacza się u nas trzykrotnie mniej środków niż wynosi średnia europejska.

- Przy okazji zabija nas biurokracja i sprawozdawczość: w tej dziedzinie dochodzi do prawdziwej eskalacji - ocenia Janusz Meder. - Płatnik, aby nie zapłacić, mnoży kolejne rubryki.

- NFZ „uprościł” nam rozliczenia w JGP, ale za to zgodził się w końcu na odejście od katalogu chemioterapii i zastąpienie go listą substancji czynnych, która rozwiązała znaczną część problemów związanych z terapiami niestandardowymi - mówi prof. Wiesław Jędrzejczak, konsultant krajowy w dziedzinie hematologii, kierownik Kliniki Hematologii, Onkologii i Chorób Wewnętrznych Samodzielnego Publicznego Centralnego Szpitala Klinicznego w Warszawie. - Jeśli chodzi o finansowe skutki JGP, moja klinika ma stratę za ubiegły rok w wysokości 0,5 mln zł.

- Dostępność do programów zdrowotnych zwiększa się w znaczącym stopniu, jednak nie ma mowy o powszechnej dostępności do najnowocześniejszego leczenia - podsumowuje prof. Jacek Pazdur, konsultant wojewódzki w dziedzinie reumatologii z Kliniki Hematologiczno-Reumatologicznej Instytutu Reumatologii w Warszawie. - W naszym kraju jest to zwyczajnie niemożliwe. Nie stać nas na to, dlatego głoszenie populistycznych haseł nic tu nie pomoże.

Pełna relacja z warszawskiej konferencji – w kwietniowym wydaniu miesięcznika Rynek Zdrowia.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH