– Wiadomo, że tak dobre finansowo lata jak 2007 i 2008 pewnie jeszcze długo się nie powtórzą, stąd obawy o postęp inwestycji – argumentował, szacując na ok. 60% zrealizowanie w szpitalu zmian, jakie narzuca wspomniane rozporządzenie.
– Dlaczego by nie skorzystać z prywatnych funduszy przy budowie małych, ale nowoczesnych i wydajnych szpitali? – zachęcał do partnerstwa publiczno-prywatnego prof. Paweł Buszman, prezes zarządu Polsko-Amerykańskich Klinik Serca Sp. z o.o., przekonując jednocześnie, że samorządy nie muszą łożyć tak ogromnych pieniędzy na utrzymanie jednostek lecznictwa stacjonarnego.
Z kolei Piotr Regulski, wiceprezes zarządu Impel Cleaning Sp. z o.o. przekonywał, że jednym z perspektywicznych rozwiązań, jakie warto brać pod uwagę w wieloletniej strategii rozwoju szpitala, jest outsourcing, ale rozumiany jako jeden z elementów zarządzania. Firma zewnętrzna może np. zaoferować rozwiązana dotyczące optymalizacji zużycia energii, poprzez zmniejszenie jej kosztów czy zastosowanie korzystnych taryf, a nawet prowadzenie wspólnego przedsięwzięcia biznesowego. – Takie rozwiązanie można przyjąć przy wykorzystaniu szpitalnej kotłowni, w której pojawiły się wolne moce – doprecyzował przykład Piotr Regulski.
Pełna relacja z konferencji – w czerwcowym wydaniu miesięcznika Rynek Zdrowia.