W tym roku II Kongres Medycyny Podróży był imprezą towarzyszącą V Forum Rynku Zdrowia. I tym razem również z udziałem krajowej czołówki znawców tematu.

Multimedia

W ubiegłym roku zorganizowaliśmy I Kongres Medycyny Tropikalnej. Była to samodzielna impreza, w której uczestniczyła ścisła czołówka polskich tropikalistów i specjalistów medycyny transportu. W tym roku II Kongres, już Medycyny Podróży był imprezą towarzyszącą V Forum Rynku Zdrowia. I tym razem również z udziałem krajowej czołówki znawców tematu. Udało nam się w tym roku zaprosić także przedstawicieli biur podróży, ubezpieczycieli, organizacji turystycznych oraz Kościoła.

II Kongres otworzył nestor polskich tropikalistów, prof. Zbigniew Pawłowski – ekspert WHO ds. chorób tropikalnych i pasożytniczych. Współtwórca polskiej szkoły medycyny tropikalnej i medycyny podróży wygłosił kilkunastominutowy wykład przybliżający aktualne problemy tej dziedziny medycyny. Stwierdzenie Profesora, że redakcji „Rynku Zdrowia” należą się gratulacje za „realizację rzeczy trudnych”, poczytujemy sobie za największy komplement.

Dyskusję prowadzono w trzech panelach tematycznych.

W rozważaniach o „rozwoju turystyki a zagrożeniach chorobami tropikalnymi” eksperci zwrócili uwagę na to, że  i jedno i drugie będzie wzrastało i do przyszłych wyznań musi się dostosować system ochrony zdrowia i prawo. System już reaguje na wyzwania; stąd też idea certyfikowanych centrów medycyny podróży, które powstaną już w przyszłym roku.

Już teraz eksperci mówią, że powstać może co najmniej 50 takich centrów.
Szwankuje, i to było szczególnie podkreślane, informacja o potencjalnych zagrożeniach przekazywana klientom szerokiej oferty turystycznej. Niewiele biur podróży traktuje je z powagą, choć na każdy ciąży taki obowiązek prawny. Być może, ci którzy go bagatelizują, zmienili by swój stosunek... po kilku przegranych procesach, jakie – prędzej lub później – wytoczą im klienci, którzy stracili zdrowie w tropikach, bo biuro nie uświadomiło im pewnych zagrożeń.

O tym wiele mówiono w panelu poświęconym „chorobom tropikalnym i ich profilaktyce”. Niestety, nie można przyjąc szczepień ochronnych na wypadek zaistnienia wszystkich chorób występujących w tzw. obszarach zagrożenia chorobami tropikalnymi. Można jednak i – we własnym dobrze pojętym interesie – zadbać o profilaktykę. A z tym różnie bywa. Nie tylko dlatego, że biura podróży w swej masie bagatelizują ten informacyjny obowiązek. Również dlatego, że sami podróżujący nie chcą dopuścić do siebie świadomości, że wyjeżdżając do strefy zagrożenia, trzeba być na nie przygotowanym.

Co ważne, istnieje powszechna świadomość, że jeśli wraca się z tej strefy zdrowym, pozornie zdrowym, to już ma się zagrożenie za sobą. Przypadek chorego, który wrócił z Ugandy, rozchorował się w kraju, lekarze myśleli, że ma malarię, a w ostateczności okazało się, że jest chory na śpiączkę, pokazuje, że nie wolno bagatelizować żadnych objawów chorób, jakie pojawiają się nawet kilka tygodni po powrocie do kraju.

W panelu trzecim dyskusja toczyła się wokół tematu o „chorobach bez granic będących globalnym zagrożeniem”. Siłą rzeczy i wskutek wydarzeń ostatnich miesięcy sporo miejsca poświęcono na dyskusję wokół zagrożeń, jakie niesie z sobą grypa AH1N1. Czy bagatelizować zalecenia WHO? Czy alarmy o pandemii postrzegać, jako swego rodzaju przeciwdziałanie, czy też mieć je za przesadzone? Zdaniem ekspertów zalecenia WHO trzeba uszanować.

Nie należy również bagatelizować „zwykłej” grypy, która w kontakcie z grypą A może przynieść trudne do sprecyzowania, ale z pewnością, niekorzystne skutki. Dlaczego mówiliśmy o grypie A w kontekście chorób tropikalnych? Nie dlatego, że „wyszła” ona z Meksyku (a więc z obszaru zagrożenia chorobami tropikalnymi). Dyskutowano o niej i o profilaktyce dlatego, że grypa A stała się chorobą globalną. Można na nią zapaść tak w Europie, jak i w równikowej Afryce. Jak widać medycyna tropikalna również się globalizuje...

Pełna, obszerna relacja z II Kongresu Medycyny Podróży – w listopadowym wydaniu miesięcznika Rynek Zdrowia.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH