RELACJA

Wszystkie planowane wdrożenia typu e-recepta czy internetowe konto pacjenta, to nie tylko ułatwienia administracyjne, ale też takie, z których skorzystać ma przede wszystkim pacjent. O tym m.in. aspekcie wdrożeń informatycznych w ochronie zdrowia mówili uczestnicy sesji "Elektroniczna dokumentacja medyczna – konfrontacje" podczas III Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (Katowice, 8-10 marca 2018 r.)

Od 15 lutego w Siedlcach i Skierniewicach trwa pilotaż e-recept. - Do końca kwietnia planujemy testy, przyłączanie się wszystkich podmiotów, a od maja ruszamy z e-receptą - informował Wojciech Górnik, zastępca dyrektora CSIOZ ds. informacji i współpracy z regionami.

Ekspert przypominał na sesji "Elektroniczna dokumentacja medyczna - konfrontacje", że wszystkie planowane wdrożenia typu e-recepta czy internetowe konto pacjenta to nie tylko ułatwienia administracyjne, ale też takie, z których skorzystać ma przede wszystkim pacjent.

- Będzie tam zawarta informacja chociażby o historii lekowej, receptowej i dawkowaniu, pacjent będzie miał zatem dostęp do tych podstawowych informacji. Nie mówię już o tym, że w przypadku zgubienia recepty będzie ona czekała w systemie, bez potrzeby kolejnych wizyt - wskazywał.

Na jakim etapie jest pilotaż e-recept w Siedlcach i Skierniewicach? - W efekcie spotkań z przedstawicielami aptek mamy niemal 90 proc. podpisanych porozumień i w Siedlcach zapewne wejdzie do pilotażu 100 proc. aptek. Dodatkowo do pilotażu zgłosiło się siedem placówek z okolic miasta - wyjaśniał Górnik.

Natomiast w najbliższych dniach CSIOZ chce także włączać kolejne apteki do pilotażu w Skierniewicach.

Planowane są również spotkania z przedstawicielami podmiotów leczniczych, które generują największy ruch, jeśli chodzi o pacjentów i liczbę wystawianych recept. To zarówno przychodnie, jak i szpitale.

- Z kolei z dostawcami przetestujemy "w środowisku laboratoryjnym" oprogramowanie w niektórych miejscach. Staramy się zminimalizować ryzyko niepowodzenia tego pilotażu - podkreślił dyrektor z CSIOZ.

- Ostatnim elementem są spotkania z pacjentami czy organizacjami pacjenckimi, których celem jest wyjaśnienie w jaki sposób będzie realizowana ta funkcjonalność i zachęcenie do tej zmiany - zapowiadał Wojciech Górnik.

Jak informował, do pilotażu zgłaszają się też podmioty z innych regionów, którym trzeba niestety odmawiać. - Ale ta chęć i gotowość do sprawdzenia się będzie też wpływać na strategię rozprzestrzenienia funkcjonalności na cały kraj - zapewnił.

E-recepta w zakresie dostosowania aptek wejdzie w życie z końcem 2018 r., a w zakresie obiegu recept elektronicznych w całym systemie z początkiem roku 2020.

***

Zaproszenie do udziału w sesji przyjęli (kolejność alfabetyczna):
Barbara Bulanowska, dyrektor, Szpital Uniwersytecki w Krakowie
Wojciech Górnik, zastępca dyrektora ds. informacji i współpracy z regionami, Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia
Agnieszka Kister, dyrektor, Departament Infrastruktury i e-Zdrowia, Ministerstwo Zdrowia Krzysztof Szychowski, kierownik, Ośrodek Dokumentacji Medycznej, Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II
Tomasz Zieliński, ekspert, Federacja Porozumienie Zielonogórskie
Moderacja: Piotr Najbuk, Senior Associate, Praktyka Life Sciences, kancelaria DZP

Pełna relacja z sesji już wkrótce w portalu rynekzdrowia.pl i majowym wydaniu magazynu Rynek Zdrowia (nr 3/2018).

 

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH