RELACJA

- Normy zanieczyszczeń powietrza m.in. na Śląsku były w ostatnim czasie wielokrotnie przekraczane. Wyniki naszych badań dowodzą, jak bardzo jest to szkodliwe, zwłaszcza dla pacjentów z chorobami serca i naczyń - mówi Aneta Ciślak z III Katedry i Oddziału Klinicznego Kardiologii w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

- Wykazaliśmy np., że maksymalne stężenia tlenków azotu zwiększają częstość występowania zawałów serca, udarów mózgu, zatorów płuc. Wzrasta też liczba hospitalizacji pacjentów z migotaniem przedsionków - wyliczała Aneta Ciślak podczas sesji „Zanieczyszczenie powietrza w Polsce” podczas II Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (Katowice, 9-11 marca 2017 r.).

- Niestety, badania wskazują również, że zanieczyszczenie powietrza dwutlenkiem siarki, tlenkami azotu, tlenkiem węgla, czy pyłem zawieszonym, zwiększają ryzyko śmiertelności, między innymi u osób z chorobami sercowo-naczyniowymi - stwierdza ekspertka.

- Smog jest problemem nie tylko dużych miast w Polsce. To jest dziś przede wszystkim problem małych miast, wszystkich wsi i miasteczek, które opalają węglem - podkreślała Emilia Piotrowska z Warszawskiego Alarmu Smogowego.

- Nie wszędzie doprowadzimy sieć ciepłowniczą, dlatego m.in. potrzebne są mądre regulacje w zakresie norm jakości paliwa stałego oraz rozsądne kreowanie polityki transportowej - podkreślała Emilia Piotrowska w trakcie jednej z sesji II Kongresu Wyzwań Zdrowotnych w Katowicach (Health Challenges Congress - HCC, 9-11 marca 2017 r.).

W sesji uczestniczyli (kolejność alfabetyczna):
Aneta Ciślak z III Katedry i Oddziału Klinicznego Kardiologii SUM, Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu
Agnieszka Kaczmarska, prezes SARP, Oddział w Katowicach
Prof. Jerzy Kozielski, z Katedry i Kliniki Chorób Płuc i Gruźlicy, Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny Nr 1 w Katowicach
Marlena Kropidłowska, specjalista ds. komunikacji, Organizacja HEAL Polska
Prof. Władysław Pierzchała, zastępca dyrektora ds. medycznych Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach
Emilia Piotrowska, członek zarządu Warszawskiego Alarmu Smogowego

Pełna relacja z sesji z wypowiedziami wszystkich prelegentów już wkrótce w portalu rynekzdrowia.pl i miesięczniku Rynek Zdrowia.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH