W poznańskim hotelu Mercure ruszyła trzecia już edycja cyklu konferencji Rynku Zdrowia: "System opieki zdrowotnej. Ogólnopolskie problemy - regionalna perspektywa".

Multimedia

Jednym z kluczowych zagadnień pojawiających się w debacie, okazało się – zgodnie z przewidywaniami – finansowanie świadczeń medycznych i nadwykonania.

Czy można przewidzieć nadwykonania?

Jak poinformował wcześniej Wielkopolski Oddział Wojewódzki NFZ, szpitale tego regionu wypracowały dotychczas nadlimity na łączną sumę około 130 mln zł. Dyrektorzy zgodnie oceniają, że dalsze kredytowanie płatnika, który nie zwraca szpitalom środków należnych za wykonane świadczenia skutkuje słabnącą kondycją finansową lecznic i pogarszającą się dostępnością usług medycznych dla pacjentów.

Menedżerowie próbowali także odpowiedzieć na pytanie, czy można zaplanować potrzeby finansowe szpitala w taki sposób, aby nie generować nadlimitów.

Zdaniem Jacka Łukomskiego, dyrektora Szpitala Wojewódzkiego w Poznaniu można, ale jedynie w przypadku przyjęć planowych. Lecznica ma obecnie nadwykonania na kwotę około 4 mln zł.

– Znacznie trudniej trzymać się kontraktu w zakresie świadczeń ratunkowych – ocenił dyrektor Łukomski. – Ktoś mógłby powiedzieć, że wystarczy sięgnąć po dane z poprzednich lat i na tej podstawie zaplanować zapotrzebowanie. Okazuje się, że nie do końca. Liczba pacjentów ostrych przyjmowanych w naszym szpitalu wzrosła ostatnio bardzo znacząco i informacje z poprzednich okresów na niewiele by się przydały. Najlepszym rozwiązaniem wydaje się uwolnienie urazów tak, jak uwolnione zostały porody.

Dostępność do świadczeń
To, co jeszcze niedawno wydawało się nie do pomyślenia, staje się faktem: po raz pierwszy w swojej ponad pięćdziesięcioletniej historii Wielkopolskie Centrum Onkologii w Poznaniu zamierza ograniczyć przyjęcia pacjentów.

– Nadwykonania w zakresie zabiegów chirurgicznych, chemioterapii i radioterapii wynoszą obecnie 19 mln zł za 2009 r. i rosną o 1 mln zł co miesiąc – nie ukrywał Erwin Strzesak, kierownik działu ewidencji świadczeń medycznych i pełnomocnik dyrektora ds. rozliczeń WCO. – Fundusz uchyla się także od jasnego określenia, co jest procedurą ratującą życie. Płatnik przedstawia nam opinie, z których wynika, że przerwanie leczenia onkologicznego nie stanowi zagrożenia życia, ale zdrowia. Dotychczasowe kolejki do chemioterapii wynikały ze wzrostu zachorowalności, ale obecnie mamy już do czynienia z utrudnieniem dostępu do świadczeń onkologicznych wynikającym z ich finansowania.

Fakt, że sytuacja staje się dramatyczna, potwierdza dr hab. Maria Litwiniuk z Kliniki Onkologii UM w Poznaniu: – Jestem onkologiem od 30. lat, ale jeszcze nikt nigdy nie dziękował mi za przyjęcie do szpitala. Aż do dziś. Właśnie 16 listopada otrzymałam list z podziękowaniami od pacjentki. Wcześniej dwie placówki odmówiły jej hospitalizacji i leczenia, proponując ustawienie się w długiej kolejce – mówiła Maria Litwiniuk.

Dobrze nie jest także w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS). – Z danych z 2008 r. wynika, że w Polsce na jednego pacjenta z RZS wydaje się rocznie 3720 euro, z czego na lek biologiczny zaledwie 88 euro – wyjaśniał Piotr Leszczyński, ordynator Oddziału Reumatologii i Osteoporozy Szpitala im. J. Strusia w Poznaniu. – Jak możemy się porównywać z krajami, gdzie na jednego pacjenta wydaje się np. 6000 euro, w tym na lek biologiczny 616 euro, nie wspominając o tych krajach, gdzie wydatki są jeszcze większe? Mniej od nas wydaje na lek biologiczny tylko Bułgaria i jest to kwota 13 euro.

Z czego inwestować?
– Na infrastrukturę w ochronie zdrowia mogliśmy przeznaczyć ze środków unijnych około 200 mln zł, tj. ponad 3% alokacji – mówiła Krystyna Poślednia, członek zarządu województwa wielkopolskiego. – To mniej więcej jedna piąta potrzeb placówek w naszym regionie. Pieniądze zostały już rozdysponowane.

– Obecnie pozostaje poszukiwanie środków poza obszarem finansów publicznych – dodała Krystyna Poślednia. – Jednak w tym celu byłoby pożądane przekształcenie wszystkich szpitali w spółki, ponieważ te mogłyby pozyskiwać pieniądze z obszarów niedostępnych dla SPZOZ-ów, np. z kredytu kupieckiego lub hipotecznego albo w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego.

• Pełne, obszerne relacje z każdej sesji poznańskiej konferencji – w grudniowym wydaniu miesięcznika Rynek Zdrowia (nr 12/2009).

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH