#KUPAWIEDZY to pierwsze w Polsce badanie dotyczące wiedzy i doświadczeń osób z nieswoistymi chorobami zapalnymi jelit (NChZJ), m.in. w zakresie nowoczesnych terapii.

Badanie zostało przygotowane i jest realizowane przez Stowarzyszenie Osób z Nieswoistymi Zapaleniami Jelita "Łódzcy Zapaleńcy".

Ankieta dostępna jest na stronie: zapalency.org

Nieswoiste choroby zapalne jelit (NChZJ) stanowią poważny problem społeczny. Na podstawie danych Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii szacuje się, że w Polsce na te schorzenia choruje ponad 50 tys. osób, w tym 10-15 tys. na chorobę Leśniowskiego-Crohna i 35-40 tys. na wrzodziejące zapalenie jelita grubego.

- Ponad 70% chorych to ludzie przed 35. roku życia; chcą się uczyć, pracować, zakładać rodziny. Niestety, choroba i towarzyszące jej objawy m.in: ból, biegunki, gorączka, krwawienia z przewodu pokarmowego, które prowadzą do anemii, niedożywienia, wyniszczenia organizmu, a także powikłań ze strony różnych narządów, często wykluczają ich z wielu dziedzin życia - informuje Stowarzyszenie „Łódzcy Zapaleńcy”.

Przypomina, że na razie nie istnieje żaden sposób wyleczenia, czy skutecznej profilaktyki tych chorób, dlatego tak ważne jest nielekceważenie objawów, szybkie postawienie odpowiedniej diagnozy i jak najszybsze wprowadzenie leczenia objawowego.

Dla pacjentów z NChZJ najważniejsze jest wejście w długotrwałą remisję i prowadzenie możliwie normalnego życia. W wielu przypadkach konwencjonalne leczenie nie pomaga i jedyną alternatywą są nowoczesne leki przeciwzapalne z grupy przeciwciał monoklonalnych, czyli tzw. leczenie biologiczne.

Mimo starań środowiska medycznego i pacjentów, dostęp do nowoczesnego leczenia chorych na NChZJ jest w Polsce ograniczony i znacznie odbiega od europejskich standardów.

Celem badania jest uporządkowanie i doprecyzowanie informacji na temat wiedzy, doświadczeń i oczekiwań pacjentów wobec terapii biologicznych. Finalnym efektem będzie opracowanie odpowiedzi pacjentów w formie raportu, który następnie posłuży jako merytoryczna podstawa dalszych starań osób NZChJ o łatwiejszy dostęp chorych do nowoczesnych metod leczenia w Polsce.

Czytaj także: www.rynekzdrowia.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH