Specjaliści dyskutują po filmie "Bogowie". Dokąd zmierzasz transplantologio?

W Polsce mamy dobre przepisy regulujące kwestie transplantacji. Widoczny jest też postęp w liczbie pobrań narządów do przeszczepień i nastawieniu społeczeństwa do donacji. To czego brakuje w dalszym rozwoju tej dziedziny to lekarzy pasjonatów takich jak prof. Zbigniew Religa - uważają specjaliści.

Sukces jaki odniósł film „Bogowie”, odsłaniający kulisy pierwszego w Polsce udanego przeszczepu serca, stał się przyczynkiem do rozmów o osiągnięciach polskiej kardiochirurgii i transplantologii ostatnich lat i kontynuacji dzieła prof. Zbigniewa Religi.

Rozmawiano o tym w czasie debaty zorganizowanej przez Naczelną Izbę Lekarską we wtorek (4 listopada) w przeddzień 29. rocznicy pierwszej udanej transplantacji serca w Polsce (było to dokładnie 5 listopada 1985 roku - red).

Dr Roman Przybylski , kierownik Katedry i Ordynator Oddziału Klinicznego Kardiochirurgii i Transplantologii w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu przypomniał dewizę jaką powtarzał mu prof. Zbigniew Religa w czasach ich wspólnej pracy: Twój następca ma być lepszy od ciebie.

- W medycynie potrzeba takich postaw. Liderów, którzy będą przewodnikami dla kolejnych pokoleń lekarzy i specjalistów z powołaniem - komentował.

Film także dla lekarzy
Przybylski odnosząc się do filmu „Bogowie" mówił, że pokazuje wiernie na czym polega praca kardiochirurgów i przyznał, że ma nadzieję, iż jego fabuła skłoni młodych lekarzy do refleksji nad ich wyborami życiowymi.

Przypomnijmy, że podczas tegorocznego X Forum Rynku Zdrowia (Warszawa, 23-24 października) Portret Polskiej Medycyny w kategorii Wydarzenie przyznaliśmy właśnie filmowi „Bogowie” w reżyserii Łukasza Palkowskiego.

Odbierając nagrodę, przyznaną przez zespół dziennikarski miesięcznika i portalu Rynek Zdrowia, Piotr Woźniak-Starak, producent filmu, powiedział: - Chcę podziękować lekarzom, którzy pozwolili nam wzorować się na sobie. W dzisiejszych czasach, kiedy media pokazują się wiele negatywnych zjawisk, nam się udało pokazać coś wyjątkowo pozytywnego - powołanie lekarza ratującego życie. Dziękuję lekarzom, że mogłem zrobić o Was film.

Z kolei syn prof. Zbigniewa Religi, dr Grzegorz Religa, który wręczał Portret przyznał: - Kiedy dowiedziałem się o pomyśle powstania tego filmu - jeśli mam być szczery - nie byłem zachwycony. Jednak po jego obejrzeniu zupełnie zmieniłem zdanie i jeszcze raz chciałem podziękować oraz pogratulować wszystkim twórcom tego filmu.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH