Rehabilitacja - podstawowy "lek" dla osób po udarze mózgu

Rehabilitacja osoby po udarze mózgu ma kluczowe znaczenie dla jej dalszego funkcjonowania. Powinna rozpoczynać się już w pierwszej dobie po wystąpieniu choroby. O korzyściach płynących z rehabilitacji i potrzebach w tym zakresie mówi dr Maciej Krawczyk, kierownik Pracowni Fizjoterapii II Kliniki Neurologicznej Instytutu Psychiatrii i Neurologii.

RZ: - Rehabilitacja jest jedyną terapią zalecaną wszystkim pacjentom po udarze mózgu. Jakie jest jej miejsce w opiece nad osobami, które przebyły udar?
Dr Maciej Krawczyk: - Zgodnie z międzynarodowymi wytycznymi rehabilitacja jest uważana za podstawowy środek leczniczy u pacjentów, którzy przeżyli ostrą fazę udaru mózgu.

Po udarze właściwie wszystkie funkcje, którymi zawiaduje mózg mogą być uszkodzone - od ruchu, poprzez funkcje poznawczo-emocjonalne, takie jak logiczne myślenie, rozumienie języka, wyrażanie myśli, pamięć, uwaga, koncentracja. Rehabilitacja jest niezbędna do tego, by zredukować te następstwa.

- Jak szybko powinno się ją rozpocząć?
- Przyjmuje się, że chorzy po udarze powinni być rehabilitowani już od pierwszej doby, w której przyjęto ich do szpitala i podano leki, oczywiście jeśli tylko pozwala na to ich stan. Oni wymagają aktywności ruchowej, jeśli im jej nie dostarczymy to szansa na poprawę ich stanu zdrowia i sprawności maleje.

Trzeba zaznaczyć, że m.in. dzięki poprawie stanu rehabilitacji w Polsce w ciągu ostatnich 20 lat radykalnie spadła wczesna śmiertelność pacjentów po udarze mózgu. Jeszcze 15 lat temu w pierwszym miesiącu leczenia szpitalnego umierało prawie dwukrotnie więcej pacjentów niż dziś. Połowa z tych zgonów była związana w dużej mierze z brakiem prawidłowej aktywności ruchowej, która przyczynia się do rozwoju takich powikłań, jak zatorowość płucna, zapalenie płuc.

Obecnie wczesna rehabilitacja pacjenta po udarze w oddziałach udarowych jest w naszym kraju zapewniona w miarę prawidłowo.

- Skoro pacjent po udarze może mieć tak wiele różnych problemów z funkcjonowaniem to jacy specjaliści są potrzebni, by skutecznie go rehabilitować?
- Specjalistów z zespołu terapeutycznego, który zajmuje się osobami po udarze można podzielić na kilka grup.

Są to przede wszystkim fizjoterapeuci, ponieważ ponad trzy czwarte pacjentów posiada deficyty ruchowe. Opiekują się oni pacjentem od pierwszej doby po udarze, właściwie ucząc go od nowa wszystkich czynności ruchowych: od tych ważnych życiowo, związanych z funkcją mięśni oddechowych, mięśni zwieraczy cewki moczowej, odbytu, mięśni twarzy, przez naukę poruszania się w obrębie łóżka - siadania, wstawania, chodzenia, aż po czynności subtelne, manualne oraz te, które są niezbędne do wykonywania pracy zawodowej, spędzania czasu wolnego. Liczba tych funkcji jest naprawdę ogromna.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH