Nowa "składana" zastawka szansą na skuteczniejsze leczenie

Pierwszy zabieg przezskórnej implantacji zastawki aortalnej nowej generacji przeprowadzili lekarze w Górnośląskim Centrum Medycznym w Katowicach-Ochojcu. Zastawkę można składać i rozkładać w ciele pacjenta, co ułatwia umieszczenie jej w optymalnym miejscu.

- Nowa generacja repozycjonowalnych zastawek zastąpi teraz te stosowane dotychczas, które zostawiały bardzo mały margines błędu. Nawet mała pomyłka mogła powodować duże konsekwencje - powiedział kierownik Zakładu Kardiologii Inwazyjnej w Górnośląskim Centrum Medycznym prof. Andrzej Ochała.

- Jeśli była choćby trochę niedokładnie założona, zwiększały się przecieki dookoła zastawki, a to - jak wykazały badania - powodowało bardzo niekorzystne odległe wyniki. Teraz, kiedy jest możliwość repozycjonowania założonej już zastawki, każdy błąd można łatwo skorygować - wyjaśniał.

Zabiegowi poddano 72-letnią pacjentkę z ciężkim zwężeniem zastawki aortalnej, wymienionej chirurgicznie kilka lat wcześniej. Szpital w Ochojcu od kilku lat jest w czołówce polskich ośrodków wykonujących przezcewnikowe implantacje zastawki aortalnej (TAVI), również u pacjentów wcześniej operowanych kardiochirurgicznie. Ta metoda jest alternatywą dla chorych z licznymi obciążeniami, dla których kolejna interwencja chirurgiczna niesie ze sobą zbyt duże ryzyko.

Zastawkę wprowadza się do ciała pacjenta za pomocą cewnika, przez nacięcie w tętnicy udowej.

- Po wszczepieniu zastawki nowej generacji oceniamy, czy dobrze funkcjonuje, czy jest w prawidłowym położeniu, czy nie przecieka wokół niej krew. Jeżeli wszystko jest dobrze, odczepiamy ją z systemu wprowadzającego i kończymy zabieg. Jeżeli jednak stwierdzimy, że ta pozycja nie jest optymalna, możemy zastawkę złożyć w ciele pacjenta, co zajmuje kilkanaście sekund i w ciągu kilku minut ponownie wszczepić w prawidłowe miejsce - wyjaśnił dr Michał Lelek z Zakładu Kardiologii Inwazyjnej, który przeprowadził pierwszy zabieg.

- To jest duży postęp w porównaniu ze starszym typem zastawki - zabieg jest bezpieczniejszy dla pacjenta, bardziej przewidywalny i również prostszy dla lekarza - dodał.

Zabiegi przezskórnego wszczepienia zastawki aortalnej pacjentom cierpiącym z powodu jej zwężenia, którzy z powodu wielu obciążeń nie mogą być operowani, to wysokospecjalistyczna procedura finansowana przez Ministerstwo Zdrowia.

Zwężenie zastawki to wada serca utrudniająca wypływ krwi z lewej komory do aorty, która przy znacznym nasileniu prowadzi do niewydolności serca, i gdy nie jest leczona, w kilkuletniej perspektywie - do zgonu. Występuje głównie u osób starszych, po 75. roku życia.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH