Łódź: kardiolodzy o nowych metodach leczenia migotania przedsionków

Nowatorskie metody leczenia migotania i trzepotania przedsionków były tematem konferencji, która odbyła się w czwartek (27 listopada) w Łodzi. Są to najczęstsze zaburzenia rytmu serca, występujące u 2 proc. populacji.

Jak zauważył w rozmowie z PAP kierownik Kliniki Kardiologii Interwencyjnej i Zaburzeń Rytmu Serca łódzkiego szpitala im. WAM w Łodzi prof. Andrzej Lubiński, można przypuszczać, że każdy Polak ma w swojej rodzinie osobę z migotaniem przedsionków. Ten typ arytmii charakteryzuje się szybką, niemiarową pracą serca. Niektórzy chorzy odczuwają w związku z tym silny dyskomfort, m.in. bóle serca, stany bliskie omdleniu.

- Pacjenci opisują, że mają uczucie, jakby +ryba szamotała się w ich klatce piersiowej+. Ale to bardzo indywidualny objaw, bo niektórzy chorzy nie odczuwają tej arytmii wcale - zaznaczył prof. Lubiński.

Niezależnie od występujących objawów, zaburzenie powoduje zwiększone zagrożenie udarem mózgu, który przy tym typie arytmii przebiega wyjątkowo ciężko. Według wyników badań, przytoczonych przez prof. Lubińskiego, śmiertelność wśród pacjentów z migotaniem przedsionków jest dwukrotnie wyższa niż średnia w całej populacji.

Zdaniem ordynator I Oddziału Kardiologii w Górnośląskim Ośrodku Kardiologii prof. Marii Trusz-Gluzy, w terapii osób z migotaniem przedsionków najważniejsze jest podawanie leków przeciwkrzepliwych, zabezpieczające przed najcięższymi powikłaniami.

- Ok. 90 proc. takich pacjentów musi to leczenie otrzymywać. Jest kilka nowych leków przeciwzakrzepowych, które są zarejestrowane w Polsce, ale nie mają refundacji. Dla pacjentów są one drogie, więc często spotykamy się z sytuacją, że - mimo zaleceń - nie są one przyjmowane z powodów ekonomicznych - podkreśliła.

Terapia lekami przeciwzakrzepowymi musi być prowadzona przez całe życie chorego z migotaniem przedsionków.

W czasie konferencji odbyły się dwie transmisje na żywo z Pracowni Elektrofizjologii w szpitalu im. WAM. Uczestnicy obejrzeli zabieg ablacji trzepotania przedsionków oraz krioablacji migotania przedsionków.

Ablacja jest zabiegiem, który ma na celu zniszczenie lub odizolowanie obszaru serca, powodującego powstawanie arytmii. Wykonywana jest przezskórnie. Lekarz dociera do wyznaczonego obszaru serca elektrodą i przy pomocy ciepła (ablacja RF) lub zimna (krioablacja) niszczy tkanki, w wyniku czego powstaje blizna, która nie przewodzi impulsów elektrycznych.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH