Żywiec: podpiszą warunki finansowania budowy szpitala Fot. Archiwum

W środę (12 listopada) nastąpi uroczyste podpisanie warunków finansowania budowy Nowego Szpitala Powiatowego pomiędzy Liderem Banków Polskich FM Bank PBP. SA oraz Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju w obecności przedstawicieli ambasadora Kanady.

Banki ustaliły warunki finansowania Budowy Nowego Szpitala Powiatowego w Żywcu dla Partnera Prywatnego ( InterHealth Canada ). Jak informuje w komunikacie starostwo żywieckie na swojej stronie internetowej - podpisanie warunków finansowania Budowy Nowego Szpitala Powiatowego powinno zakończyć wszelkie plotki i spekulacje krążące wokół tego przedsięwzięcia.

Przypomnijmy, że starostwo musiało zdecydować się na budowę nowego szpitala, bo starego, przeszło stuletniego, nie warto było remontować. Koszty modernizacji przekroczyłyby wartość wybudowania od podstaw nowego obiektu. Ponieważ w samorządowej kasie nie było pieniędzy, starostwo rozpoczęło poszukiwania inwestora w celu wybudowania nowej lecznicy w oparciu o formułę partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP).

Na inwestycję w Żywcu zdecydowała się firma InterHealth Canada, która specjalizuje się w zarządzaniu międzynarodowymi projektami i inwestycjami w sektorze publicznej opieki zdrowotnej. Podobne zadania realizowała w Wielkiej Brytanii, Zjednoczonych Emiratach Arabskich i Kuwejcie, a ostatnio na wyspach Turks i Caicos.

Umowa partnerska dotycząca budowy i zarządzania nowym szpitalem w Żywcu została zawarta przez powiat i prywatnego inwestora we wrześniu 2011 r. Padły deklaracje, przygotowywano pozwolenie na budowę, ale cały czas nie było jasne czy inwestycję uda się sfinansować. Jedną z głównych przeszkód był brak państwowych lub samorządowych gwarancji dla kredytowania budowy szpitala powstającego w formule PPP oraz brak gwarancji wieloletniego kontraktu z NFZ.

Powiat żywiecki został prekursorem w dziedzinie inwestycji w ochronie zdrowia w Polsce, realizowanych w systemie partnerstwa publiczno-prywatnego. Staraniom powiatu o wybudowanie szpitala w tej formule uważnie przyglądały się inne samorządy.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH