Żywiec: kanadyjskie konsorcjum wybuduje szpital?

Konsorcjum Inter Health Canada Limited złożyło ofertę na budowę nowego Szpitala Powiatowego w Żywcu w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. Koszt inwestycji wraz z wyposażeniem to ok. 200 mln zł.

– Analizujemy przestawione dokumenty, które z załącznikami liczą ok 3 tys. stron. Otrzymaliśmy je w południe 31 marca. Jeśli okaże się, że oferent spełnia warunki specyfikacji, to za kilka miesięcy, po analizie dokumentów, podpiszemy ostateczną umowę – powiedział nam Andrzej Kalata, wicestarosta żywiecki odpowiedzialny za ochronę zdrowia.

Zaznaczył, że jednym z podstawowych warunków stawianych inwestorowi było zapewnienie przez niego dostępu do bezpłatnych świadczeń w nie mniejszym zakresie, niż oferowane obecnie przez Szpital Powiatowy.

Znajduje się on w stuletnim obiekcie, który nie spełnia unijnych standardów. Remont pozwalający na ich osiągnięcie byłby zbyt kosztowny. Stąd pomysł wybudowania nowej lecznicy dla powiatu liczącego 150 tys. mieszkańców.

Szpital powstanie w Żywcu, na działce należącej do powiatu. Ukończenie budowy i przekazanie do użytku szpitala planowane jest na lata 2013-2014 (konkretny termin zależy od uzyskania wielu pozwoleń). Po 30 latach użytkowania przejdzie na własność powiatu.

Inwestycja realizowana będzie w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP). Ta forma długoterminowej współpracy między podmiotami publicznymi oraz prywatnymi przy realizacji zadań publicznych do tej pory nie była w kraju stosowana podczas budowy nowego szpitala.

W ramach klasycznego PPP podmiot prywatny, w zamian za sfinansowanie budowy, zapewnia sobie prawo do zysków pochodzących z działalności lecznicy przez określony czas. Po spłacie zobowiązań wobec tego partnera szpital ponownie staje się własnością organu założycielskiego. Idea PPP w ochronie zdrowia polega na tym, że prywatny inwestor buduje np. szpital, wtedy, gdy nie stać na to podmiotu publicznego.

O tym jakie będą warunki PPP w Żywcu rozstrzygnie umowa.

Powiat żywiecki będzie przecierał szlaki, gdy idzie o praktyczną realizację PPP. Z pomocą merytoryczna i prawną starostwu pospieszyło Ministerstwo Rozwoju Regionalnego. Andrzej Kalata ubolewa, że resort zdrowia dotąd takiego wsparcia nie udzielił.

W partnerstwie publiczno-prywatnym funkcja partnera prywatnego nie sprowadza się tylko do zapewnienia finansowania. Już na etapie projektowania i planowania partnerzy muszą ustalić wszystkie szczegóły dotyczące funkcjonowania przyszłej placówki. Zadaniem partnera prywatnego, oprócz zapewnienia finansowania, jest doradztwo i doprowadzenie do optymalnej realizacji projektu.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH