Żywiec: jest pozwolenie na budowę szpitala

Starostwo powiatowe w Żywcu wydało pozwolenie na budowę nowego szpitala. Projekt realizowany jest w formule PPP. Szpital w żywieckim Sporyszu wybuduje kanadyjski inwestor, firma InterHealth Canada, który będzie następnie zarządzał placówką i świadczył usługi medyczne do 2042 roku.

Partner prywatny złożył dokumentację projektową wraz z wnioskiem o pozwolenie na budowę żywieckiego szpitala w ostatnim dniu lipca 2012 r. - Ze względu na priorytetowy charakter inwestycji zaangażowaliśmy zespół do pracy tak, by mimo okresu urlopowego wykonać wszystkie prace analityczne jak najszybciej - mówi Andrzej Kalata, wicestarosta żywiecki.

Pozwolenie na budowę jest ważne dla dalszych przygotowań inwestycji do realizacji, w tym dla zamknięcia finansowego. Zespół doradców technicznych inwestora w ciągu 2 tygodni zakończy prace nad dokumentacją przetargową w sprawie wyboru generalnego wykonawcy.

Jest ona opracowywana w oparciu o projekty architektoniczny i budowlany szpitala, które zostały zaakceptowane wraz z  pozwoleniem na budowę. InterHealth Canada przekaże następnie dokumentację przetargową firmom budowlanym, które przeszły prekwalifikacje i zaprosi je do składania ofert na projekt wykonawczy i budowę szpitala.

Kwalifikacja wstępna kandydatów na generalnego wykonawcę trwa od kilku miesięcy. Jej celem jest wyłonienie takich firm budowlanych, które mają kompetencje techniczne, możliwości finansowe i doświadczenie w realizacji projektów o podobnej skali co szpital powiatowy w Żywcu.

Kandydaci zostaną zobowiązani do określenia ceny ostatecznej oraz do realizacji kontraktu zgodnie z FIDIC. To warunek konieczny dla zamknięcia finansowego inwestycji. Jednym z kluczowych kryteriów wyboru oferty będzie cena, ale inwestor weźmie pod uwagę także inne czynniki, na przykład zadeklarowany czas budowy szpitala.

- Wydanie pozwolenia na budowę nie oznacza, że możemy od razu rozpocząć prace budowlane  - wyjaśnia Nasser Massoud, członek zarządu oraz globalny dyrektor ds. inwestycji i rozwoju w InterHealth Canada.  - Musimy przejść przez proces przetargowy, którego efektem będzie wybór generalnego wykonawcy, a równolegle doprowadzić inwestycję do zamknięcia finansowego - dodaje.

Zamknięcie finansowe jest ściśle powiązane z procesem przetargowym, ponieważ aby instytucje finansujące mogły wypłacić środki na ten projekt, muszą sprawdzić ofertę wykonawcy.  

- Instytucje finansowe chcą mieć pewność, że dokumentacja techniczna została prawidłowo opracowana oraz że generalny wykonawca będzie w stanie wybudować obiekt w zadeklarowanym czasie, za zapisane w umowie stawki oraz, co najważniejsze, w ściśle określonym standardzie - zaznacza Andrzej Kozłowski, dyrektor w firmie Arup, która pełni funkcję menadżera i inżyniera projektu. Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH