Zielona Góra: zmodernizowano bazę śmigłowców ratownictwa medycznego

Na lotnisku w Przylepie odbyło się we wtorek (17 lutego) uroczyste otwarcie nowo wybudowanej bazy Śmigłowcowej Służby Ratownictwa Medycznego w Zielonej Górze. Baza spełnia najwyższe standardy, a ratownicy, piloci i lekarze mają doskonałe warunki do pracy.

Jak powiedziała PAP rzeczniczka SP ZOZ Lotnicze Pogotowie Ratunkowe Justyna Sochacka, do tej pory zespoły dyżurowały w wynajmowanym budynku, który nie był zbudowany z myślą o załogach HEMS (ang. Śmigłowcowa Służba Ratownictwa Medycznego). Hangar dla śmigłowca ratunkowego znajdował się w znacznej odległości od pomieszczeń operacyjnych i trzeba go było współdzielić ze statkami powietrznymi innych służb.

- Teraz baza jest funkcjonalna i w pełni niezależna od innych użytkowników lotniska - wyjaśniła Sochacka.

Prace budowlane na lotnisku w podzielonogórskim Przylepie rozpoczęły się w 2012 r. W ramach inwestycji wybudowano obiekt z pomieszczeniami socjalno-operacyjnymi dla załogi i hangarem o łącznej powierzchni prawie 700 m2.

Śmigłowiec jest wysuwany z nowego hangaru na elektrycznej platformie. Pozwala to szybko i bezpiecznie go przesuwać bez konieczności używania ciągnika. W otoczeniu bazy wybudowano stację paliw, drogi dojazdowe i chodniki.

Rzeczniczka dodała, że dzięki nowej bazie skróci się czas potrzebny na odtworzenie gotowości do przyjęcia kolejnego wezwania, podniesie się poziom bezpieczeństwa pacjenta i załóg. Potencjalnie zwiększy się także liczba lotów ratunkowych, którą jest w stanie obsłużyć jednostka.

Koszt inwestycji w Zielonej Górze wyniósł ponad 5 mln zł. To cześć dużego przedsięwzięcia, które Lotnicze Pogotowie Ratunkowe realizowało w latach 2010-2013 przy wsparciu pieniędzy z UE. Cały projekt był współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

W ramach etapu I zostało wybudowanych lub wyremontowanych oraz doposażonych sześć baz HEMS: w Białymstoku, Łodzi, Poznaniu, Sanoku, Suwałkach, Zielonej Górze, a także Stacja Obsługi Technicznej w Szczecinie. W ramach etapu II zostały wybudowane cztery bazy HEMS w Gdańsku, Kielcach, Krakowie i we Wrocławiu.

Całkowita wartość projektu to 68,28 mln zł, z czego 85 proc. stanowiły środki unijne, pozostałą część sfinansowało Ministerstwo Zdrowia.

Z Zielonej Góry wykonano w zeszłym roku 425 lotów, w całym kraju załogi śmigłowców LPR zrealizowały łącznie 8928 lotów - 7737 do wypadków i nagłych zachorowań oraz 1191 transportów międzyszpitalnych, natomiast załogi samolotów wykonały 542 misje.

Podobnie jak w latach wcześniejszych dominowały loty do wypadków komunikacyjnych (1653). Częste były również wezwania do nagłych zachorowań: udarów (984) czy zawałów mięśnia sercowego (625). 555 razy załogi startowały do osób po upadkach z wysokości, a 450 razy do osób w stanie nagłego zatrzymania krążenia.

Łącznie 18 śmigłowcowych załóg Lotniczego Pogotowia Ratunkowego na pokładach statków powietrznych przetransportowało 6820 pacjentów. Załogi HEMS realizując loty do zdarzeń i transporty międzyszpitalne spędziły w powietrzu 6219 godzin, natomiast załogi samolotowe 849 godzin.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH