Samorządowcy z Zielonej Góry dbają, aby budowane centrum rekreacyjno-sportowe było miejscem przyjaznym dla niepełnosprawnych. Dlatego spotkali się z nimi, wysłuchali uwag i obiecali dokonać zmian, które ułatwią niepełnosprawnym korzystanie z obiektu.

Cały kompleks z halą i basenem będzie gotowy w październiku 2010 r. - podaje Gazeta Wyborcza.

Niepełnosprawni i przedstawiciele stowarzyszeń spotkali się z urzędnikami. Rozmawiano o udogodnieniach dla niepełnosprawnych w powstającym centrum rekreacyjno-sportowym. Niepełnosprawni domagają się odpowiednich podjazdów, uchwytów, sygnalizacji.

Robert Jagiełowicz, pełnomocnik prezydenta ds. budowy basenu zapewniał, że w razie potrzeby niepełnosprawni będą mogli liczyć na pomoc pracowników ośrodka.

 - Wszystkie uwagi weźmiemy pod uwagę. Jeszcze nie jest za późno, żeby uwzględnić spostrzeżenia niepełnosprawnych. Zmiany to za duże słowo, ale na pewno będziemy udoskonalać i korygować ewentualne niedociągnięcia - deklaruje Jagiełowicz. Jako przykład podaje zatrudnienie osoby posługującej się językiem migowym, o której jak dotąd pomyślał tylko zielonogórski Związek Głuchych.

Spotkanie zainicjowała Miejska Społeczna Rada do spraw Osób Niepełnosprawnych. Postanowiła działać teraz, w fazie budowy. Sprawy związane z wykończeniami to raczej drobiazgi, ale niezwykle istotne i pomocne osobom niepełnosprawnym. To najlepszy moment, żeby je jeszcze doszlifować.

Tomasz Cichocki z firmy budującej obiekt odpowiadał na pytania osób niepełnosprawnych, którzy postulowali o szerokie przejścia, podjazdy, windy bez podestów, miejsca parkingowe (w projekcie jest ich 20), nisko osadzone przyciski w windach, przestronne toalety, wygodne szafki z niskimi uchwytami, sygnalizacje świetlne dla osób niesłyszących.

- Projekt jest przygotowany profesjonalnie, uwzględniono w nim większość spraw istotnych dla niepełnosprawnych. Należy popracować nad detalami, podjazdami, uchwytami, szafkami. Najlepiej działać teraz, kiedy budowa jest w stanie surowym - podkreśla Bogumiła Orlicka, prezes Towarzystwa Walki z Kalectwem.

Przypomnijmy, że budowa zielonogórskiego basenu to najdroższa inwestycja w historii miasta. Całość ma kosztować ponad 150 mln zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH