Zgorzelec: powstaje centrum radioterapii za 60 mln zł Fot. Mateus Pereira, AGECOM/Flickr(CC BY 2.0) (zdjęcie ilustracyjne)

Centrum Radioterapii Amethyst powstaje w ścisłej współpracy z Wielospecjalistycznym Szpitalem w Zgorzelcu (Dolnośląskie). Placówka będzie działała jeszcze w tym roku. Obecnie budowa znajduje się na etapie prac wykończeniowych w nowo powstałym, trzykondygnacyjnym budynku, którego powierzchnia wynosi 2200 m kw. Koszt całej inwestycji wyniesie ponad 60 mln złotych.

Wielospecjalistyczny Szpital w Zgorzelcu to jedna z najdynamiczniej rozwijających się placówek szpitalnych na Dolnym Śląsku. Prowadzi oddziały chirurgii onkologicznej, onkologii klinicznej i chemioterapii oraz dysponuje pełnym zapleczem diagnostycznym. Przyszpitalne  przychodnie podstawowej opieki zdrowotnej realizują pakiet onkologiczny dla 400 tys. mieszkańców. Aby prowadzić kompleksowe, pełnoprofilowe leczenie onkologiczne, szpital potrzebuje ostatniego ogniwa - radioterapii.

Radioterapia w zgorzeleckim szpitalu zostanie uruchomiona w czwartym kwartale br. za sprawą międzynarodowej sieci Amethyst, której pierwszy ośrodek w Polsce działa od grudnia 2013 roku w Krakowie. W ciągu trzech lat funkcjonowania krakowski Amethyst przeprowadził leczenie ponad 5 tysięcy pacjentów, stosując zarówno techniki radioterapii, jak i brachyterapię.

- Na kolejne miejsce naszej działalności w Polsce wybraliśmy Zgorzelec, co ma związek z wyjątkowym rozwojem tamtejszego szpitala i koniecznością zapewnienia mieszkańcom regionu dostępu do pełnej terapii onkologicznej - mówi  Barbara Werchowiecka-Rusinek, prezes RTCP, spółki zarządzającej siecią Amethyst w Polsce. - Uruchomienie Centrum Radioterapii w Zgorzelcu ma duże znaczenie dla pacjentów ze Zgorzelca, Bogatyni, Zawidowa, Nowogrodźca, Węglińca, którzy jeszcze w tym roku będą mogli poddawać się terapii w niewielkiej odległości od miejsca zamieszkania.

Europejskie badania pokazują, że dojazd na radioterapię dłuższy niż 45 minut jest częstą przyczyną rezygnacji pacjentów z podjęcia terapii. Tymczasem czas dojazdu ze Zgorzelca, Bogatyni czy Węglińca do Jeleniej Góry i Legnicy (najbliżej funkcjonujące ośrodki radioterapii) znacznie przekracza jedną godzinę. W zimie czas ten może ulec dodatkowemu, znacznemu wydłużeniu. Jednocześnie mieszkańcy  tzw. worka turoszowskiego są szczególnie zagrożeni występowaniem nowotworów. Ponadczterdziestoletnia wyniszczająca gospodarka w Polsce, Czechach i Niemczech, nie licząca się z emisją zanieczyszczeń do atmosfery, doprowadziła do katastrofy ekologicznej, która swoim zasięgiem objęła całą południowo-zachodnią część województwa dolnośląskiego. Dotyczy to nie tylko strat w ekosystemie, ale także ogromnego, wieloletniego kancerogennego wpływu rozmaitych substancji na mieszkańców tego regionu.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH