Zabrze: nowy budynek Śląskiego Centrum Chorób Serca - otwarty Fot. Archiwum

W Zabrzu otwarto w środę (27 maja) nowy budynek Śląskiego Centrum Chorób Serca (ŚCCS). Inwestycja kosztowała ponad 107 mln zł.

- Uroczystość wpisuje się w obchody 30-lecia zabrzańskiego szpitala - jednego z czołowych o tym profilu w kraju. Budynek C to spełnienie naszych marzeń - podkreślił dyrektor placówki prof. Marian Zembala.

Rozbudowa szpitala o nowy obiekt stanowi medyczne i logistyczne dopełnienie koncepcji stworzenia w ŚCCS interdyscyplinarnego centrum leczenia stanów zagrożenia życia w chorobach serca, płuc i naczyń. Czterokondygnacyjny gmach ma powierzchnię ok. 8,5 tys. m kwadratowych. Na poziomie trzeciej kondygnacji jest połączony z budynkiem B.

W ramach projektu powstały: kompleks pracowni naukowych, specjalnie izolowany pododdział mukowiscydozy, pracownia rezonansu magnetycznego i pracownia medycyny nuklearnej.

Pacjenci ŚCCS chorzy na mukowiscydozę zyskają nowy komfort leczenia. To właśnie w tym ośrodku przeprowadzono 7 marca 2011 r. pierwszy w Polsce przeszczep płuc u chorego na tę groźną chorobę genetyczną. Dotychczas transplantacje przeszło w Zabrzu 10 chorych z mukowiscydozą.

- Dysponujemy teraz pełnym zapleczem pozwalającym na właściwą izolację chorych, konieczną ze względów bezpieczeństwa. Umożliwi to wykonywanie transplantacji u chorych z mukowiscydozą w warunkach możliwie dla nich najbezpieczniejszych, stworzy im optymalne warunki nie tylko dla kwalifikacji, ale także dla prowadzenia po operacji oraz dla ich opieki długoterminowej. Jest to szczególnie ważne w aspekcie rosnącej liczby chorych wymagających transplantacji i oczekujących na przeszczepienie - zaznaczył prof. Zembala.

W ramach inwestycji rozbudowano też oddział transplantacyjny, oddział kardiochirurgii, transplantacji serca i płuc oraz mechanicznego wspomagania krążenia, oddział intensywnej terapii, blok operacyjny, bank krwi i pracownię serologii transfuzjologicznej, pracownię tomografii komputerowej, pracownię inwazyjnej diagnostyki i leczenia chorób płuc oraz centralną sterylizatornię. Oddziały i pracownie zostały w ramach projektu kompleksowo doposażone w niezbędną aparaturę i sprzęt medyczny.

Wartość inwestycji to ponad 107 mln zł, z czego dofinansowanie z Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego wyniosło 88,6 mln zł. 18 mln pochodzi z Ministerstwa Zdrowia, zaangażowano też środki własne szpitala. Łącznie do końca tego roku zabrzański szpital będzie dysponował 5 budynkami - A, B, C, D i E. W tym ostatnim będzie się mieścić I Śląski Park Technologii Medycznych, którego uruchomienie jest planowane we wrześniu tego roku.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH