Ząbki: zbudują nowoczesny szpital psychiatryczny Fot. Archiwum

W Ząbkach pod Warszawą wybudowany zostanie szpital psychiatryczny "Drewnica". Koszt inwestycji szacowany jest na ok. 118 mln zł.

We wtorek (24 lutego) władze spółki "Mazowiecki Szpital Wojewódzki Drewnica" w obecności marszałka województwa mazowieckiego Adama Struzika podpisały umowę z generalnym wykonawcą inwestycji, firmą Budimex. Harmonogram prac ma zostać przedstawiony za miesiąc.

- Uważam, że będzie to najnowocześniejszy szpital psychiatryczny w Europie, także ze względu na wykorzystanie odnawialnych źródeł energii i nowoczesne sposoby zarządzania energią - ocenił Struzik. Jak dodał, obok 300 łóżek w ramach leczenia stacjonarnego będzie też przestrzeń do pracy ambulatoryjnej i pobytów dziennych dla pacjentów.

Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego zwraca uwagę, że Mazowieckie Centrum Psychiatrii "Drewnica" (dawniej Wojewódzki Szpital dla Nerwowo i Psychicznie Chorych "Drewnica") od lat potrzebuje nowej siedziby. Obecnie placówka funkcjonuje w kilkunastu budynkach, których historia sięga nawet 1885 r. Szpital leczy chorych w zakresie opieki psychiatrycznej i uzależnień w siedmiu oddziałach. Łącznie może być tu hospitalizowanych 299 pacjentów.

Jak zapewnia UMWM, nowy szpital będzie przyjazny dla pacjentów w każdym wieku. Otoczony będzie ogrodem, w którym będą alejki spacerowe i altanki. Kształt budynku zapewni sprawną komunikację wewnętrzną i podniesie bezpieczeństwo pacjentów. Każdy segment budynku tworzyć będzie oddzielną bryłę o zróżnicowanym charakterze, określonym przez program funkcjonalno-przestrzenny. Bryły te połączone są ze sobą segmentem B, stanowiącym strefę wielofunkcyjną, urządzoną tak, by przypominała duży ogród zimowy. Przestrzeń będzie dobrze skomunikowana z miejscami wypoczynku oraz terapii. Znajdzie się tu kawiarnia, czytelnia, kaplica oraz sale terapii zajęciowych.

Wszystkie pomieszczenia, w których znajdzie się ok. 300 łóżek będą wyposażone w klimatyzację i wentylację. W budynku znajdować się będzie też monitoring. W nowej placówce znajdą się także nowoczesne sale do fizykoterapii oraz innych zajęć terapeutycznych.

Rozszerzona zostanie działalność funkcjonujących obecnie poradni przyszpitalnych. Pacjenci będą mogli skorzystać z porad neurologów, chirurgów, ginekologów, geriatrów czy stomatologów. W nowej placówce będzie też nowoczesny oddział psychogeriatryczny, dla osób w podeszłym wieku z zaburzeniami psychicznymi.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH