ZCO służy pacjentom, ale inwestycja wciąż pod lupą Zbigniew Podraza, prezydent Dąbrowy Górniczej, wieloletni dyrektor szpitala. Fot. Archiwum

Część onkologiczną Zagłębiowskiego Centrum Onkologii - Szpitala Specjalistycznego w Dąbrowie Górniczej otwarto w poniedziałek (20 lutego). Placówka leczy chorych na raka od 2014 r., ale przebieg inwestycji wciąż budzi wątpliwości, m.in. NIK.

Jak poinformował w poniedziałek (20 lutego) PAP rzecznik delegatury NIK w Katowicach Przemysław Witek, kontrola dotyczyła przygotowania, realizacji (w tym trybu wyboru wykonawców) i finansowania ww. inwestycji przez szpital w latach 2011-2016, a także działań miasta Dąbrowy Górniczej, czyli podmiotu tworzącego.

- Kontrolę przeprowadzono w Zagłębiowskim Centrum Onkologii Szpitalu Specjalistycznym im. Sz. Starkiewicza w Dąbrowie Górniczej oraz w Urzędzie Miejskim w Dąbrowie Górniczej, do których skierowano wystąpienia pokontrolne odpowiednio: 23 grudnia 2016 r. i 9 lutego 2017 r. Obecnie trwa procedura związana ze złożeniem do NIK przez p.o. dyrektora szpitala, zgodnie z art. 54 ustawy o NIK, zastrzeżeń do otrzymanego wystąpienia pokontrolnego, oraz biegnie termin na złożenie zastrzeżeń przez prezydenta miasta, który może je wnieść w terminie 21 dni od daty jego otrzymania - poinformował Przemysław Witek.

Prokuratura Okręgowa w Katowicach prowadziła śledztwo, mające wyjaśnić, czy w związku z realizacją projektu Zagłębiowskie Centrum Onkologii mogło dojść do popełnienia przestępstwa niegospodarności. Chodziło m.in. o kwestie związane z wyborem wykonawcy i ze zwiększeniem kosztów realizacji tej inwestycji w porównaniu z pierwotnym planem. Prokurator umorzył to śledztwo w marcu 2015 r. wobec braku znamion przestępstwa, uznając, że decyzje podejmowane w tej sprawie nie naruszały zasad prawidłowego gospodarowania mieniem. Postanowienie wydane w tej sprawie jest prawomocne.

Jak jednak poinformowała rzeczniczka prokuratury Marta Zawada-Dybek, w ostatnim czasie wpłynęły w tej sprawie dwa wnioski o podjęcie umorzonego śledztwa. Jeden został złożony przez radnych Rady Miasta w Dąbrowie Górniczej, drugi przez osobę fizyczną. - Do chwili obecnej decyzja dotycząca tych wniosków nie została podjęta. Prokurator wykonuje czynności zmierzające do oceny, czy te wnioski o podjęcie są słuszne - powiedziała prokurator.

Zagłębiowskie Centrum Onkologii leczy chorych na raka od 2014 r., ale dopiero od końca ub. roku - na podstawie kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia. Jak podkreślił w poniedziałek p.o. dyrektor Zbigniew Grzywnowicz, ośrodek powstał dla pacjentów i dlatego świadczył im usługi mimo braku kontraktu. Pod listem do NFZ z prośbą o przyznanie kontraktu na świadczenie usług zebrano ponad 6 tys. podpisów poparcia.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH