Wrocław: zakończony I etap budowy nowego szpitala wojewódzkiego

Dobiegł końca I etap budowy Nowego Szpitala Wojewódzkiego we Wrocławiu. Koszt budowy z nowoczesnym wyposażeniem placówki to około 360 mln zł. Szpital będzie oddany do użytku w 2014 roku.

Nowa placówka będzie realizować zadania Dolnośląskiego Szpitala Specjalistycznego im. T. Marciniaka we Wrocławiu i Okręgowego Szpitala Kolejowego we Wrocławiu. Oba szpitale zostaną zlikwidowane, a personel zatrudniony w nowym szpitalu.

Nowy szpital jest budowany w zachodniej części miasta w pobliżu Autostradowej Obwodnicy Wrocławia. Do tej pory w tej części miasta, która się bardzo prężnie rozbudowuje, nie było szpitala.

Będzie miał on cztery kondygnacje, jego łączna powierzchnia użytkowa wyniesie około 48 tys. m kw. Będzie miał około 550 łóżek w 1,-, 2- i 3-osobowych pokojach - wszystkie z łazienkami przystosowanymi dla niepełnosprawnych. Ponadto w placówce będzie funkcjonować Szpitalny Oddział Ratunkowy z lądowiskiem dla helikopterów, 15 oddziałów oraz przychodnia z 20 poradniami.

Jak powiedział marszałek województwa Rafał Jurkowlaniec podczas uroczystości zawieszenia wiech, symbolizującej zakończenie I etapu - stanu surowego, szpital ma być jedną z najnowocześniejszych tego typu placówek w kraju i będą się mogli w nim leczyć nie tylko wrocławianie, ale i wszyscy mieszkańcy regionu.

Z założenia ma to być szpital o charakterze ratunkowym, w którym planuje się roczną liczbę hospitalizacji na około 30 tys. pacjentów. Przewidywana roczna liczba zabiegów operacyjnych to 12 tys., zaś prognozowana roczna liczba porad ambulatoryjnych wyniesie około 60 tys.

Elementem innowacyjnym w nowym szpitalu będzie zaprojektowana przy Szpitalnym Oddziale Ratunkowym tzw. "gorąca platforma", na którą składają się: dział diagnostyki, blok operacyjny, oddział anestezjologii i intensywnej terapii.

"Gorąca platforma" umożliwia szybki i bezkolizyjny transport pacjenta, diagnostykę oraz poddanie zabiegowi operacyjnemu. Dzięki takiemu rozwiązaniu pacjenci SOR-u (często w stanie ciężkim powypadkowym) będą mogli być diagnozowani i leczeni niezwłocznie po przybyciu do szpitala. "Gorąca platforma" posiada własna komunikację odseparowaną od pozostałych części szpitala.

Inwestorem szpitala jest powołana uchwałą sejmiku województwa dolnośląskiego w 2009 r. spółka "Nowy Szpital Wojewódzki" Sp. z o.o. Jedynym udziałowcem spółki jest województwo dolnośląskie.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH