Pod znakiem zapytania stanęło dotrzymanie terminu, kiedy we Wrocławiu stanie nowy Szpital Wojewódzkim im. Jana Pawła II. Kilka zespołów architektonicznych oprotestowało wyniki konkursu na projekt budynku szpitala - informuje Gazeta Wyborcza.

Niektórzy z protestujących zażądali, by konkurs został powtórzony. Jeśli tak się stanie, budowa może opóźnić się co najmniej o pół roku. Marek Łapiński, marszałek województwa dolnośląskiego, deklarował, że chce, by przynajmniej część szpitala była gotowa już w 2012 roku.

Konkurs został rozstrzygnięty 22 maja. Wygrało konsorcjum dwóch wrocławskich firm pod przewodnictwem pracowni architektonicznej Villart Bogdana Kołtowskiego. - Bardzo dobrze rozwiązali problematykę urbanistyczną: parkingi, zieleń. W ciekawy i prosty sposób zaplanowali pomieszczenia wewnątrz budynku, dzięki czemu wnętrze jest czytelne, a korytarze szerokie - tak decyzję sądu konkursowego uzasadniał przewodniczący Andrzej Poniewierka. - Ich projekt był również najtańszy.

Zwycięski zespół architektów otrzymał w nagrodę 100 tys. zł. Jednak gra toczy się o dużo większe pieniądze - nawet kilkanaście milionów złotych, jakie można dostać za zaprojektowanie szpitala – przypomina Gazeta Wyborcza.

- Według naszej oceny zwycięskie prace nie spełniają warunków określonych w planie zagospodarowania przestrzennego - tłumaczy Grzegorz Rosik, dyrektor biura projektowego Miastoprojekt Wrocław, które jako pierwsze wysłało protest.

Najważniejsze argumenty podnoszone przez Miastoprojekt i inne zespoły niezadowolone z werdyktu jurorów to brak dominanty, czyli najwyższego budynku, który miał stanąć przy skrzyżowaniu ul. Kosmonautów i przyszłej alei Stabłowickiej, a także niezgodność z narzuconą linią zabudowy. Krytykowana jest także wielkość szpitala zaplanowana przez zwycięski zespół.

- Zamiast 36 tys. m kw., jakie narzucono w planie medycznym, ma 51 tys., co oznacza koszt budowy większy o 75 do 80 mln zł. Jak przy tak dużej powierzchni może być jednocześnie budynkiem najtańszym w budowie? - pyta Artur Moryson z Pracowni Projektowej „Archad”.

Komisja konkursowa nie ma jednak sobie nic do zarzucenia.

- Nie jesteśmy święci, mogliśmy się pomylić, więc sprawdzimy wszystkie zgłoszone uwagi - mówi Tadeusz Sawa-Borysławski, który w jury był sędzią referującym. Zaraz jednak zapewnia: - Zwycięska praca jest bez zarzutu. Co prawda nie jest przesadnie efektowna architektonicznie, ale najlepiej rozwiązuje funkcje medyczne. W innych pracach zdarzały się takie błędy, jak umiejscowienie zaplecza gastronomii przy prosektorium.

Wszyscy uczestnicy konkursu mają prawo złożyć protest. Do 10 czerwca urząd marszałkowski ma czas na ich rozpatrzenie.

W nowym Szpitalu Wojewódzkim im. Jana Pawła II ma być ponad 500 łóżek. Budowa ma kosztować około 300 mln zł.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH