Nowy, 500-łóżkowy szpital, który do 2012 r. powstanie we Wrocławiu, ma być funkcjonalny, przyjazny i ekonomiczny.

Placówka przejmie funkcje Dolnośląskiego Szpitala Specjalistycznego im. T. Marciniaka oraz Okręgowego Szpitala Kolejowego, które działają w ponad 100-letnich budynkach. Wartość inwestcji szacowana jest na około 300 mln zł. Szpital ma powstać w dzielnicy Stabłowice.

– To mniej więcej połowa środków przewidzianych w Wieloletnim Planie Inwestycyjnym na ochronę zdrowia do 2013 r. – informuje portal rynekzdrowia.pl Jarosław Maroszek, dyrektor Departamentu Polityki Zdrowotnej w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego. –  Zakładamy, że uda się sprzedać budynki po zlikwidowanym Szpitalu Wojewódzkim im. Babińskiego i pierwsze 100 mln zł pozyskane tą drogą będzie dźwignią finansową wspierającą starania o kolejne środki na budowę.

Nowy szpital będzie miał cztery piętra i około 300 jedno- i dwuosobowych sal. UMWD oczekuje, że utrzymanie lecznicy będzie kosztować mniej niż dwóch osobnych obiektów. Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii i bardziej przemyślanemu rozplanowaniu przestrzeni użytkowej te same zadania będzie można wykonywać w jednym budynku i za mniejsze pieniądze.

Na obniżenie kosztów budowy i użytkowania szpitala będzie miało wpływ kilka czynników. Najważniejszym z nich jest konstrukcja budynku prosta, oparta na planie kwadratu, co ułatwi jego budowę i rozprowadzenie wewnętrznych instalacji. Jako że różnorodność formy zwiększa koszty, autorzy projektu starali się, aby szpital stanowił jedną zwartą bryłę. Postawili również na prostą, a jednocześnie nowoczesną fasadę, która stanowi połączenie szkła i lekkich, ciepłych elementów konstrukcyjnych. Dzięki prostej konstrukcji budowa szpitala ma być szybka i tania.

Budynek został zaprojektowany tak, aby każdy mógł się w nim łatwo odnaleźć.

– Zależało nam na tym, żeby układ szpitala był logiczny i czytelny nie tylko dla pacjentów, ale dla każdego odwiedzającego – mówi Bogdan Kołtowski, właściciel Autorskiej Pracowni Projektowej Villart, która wygrała w zorganizowanym przez Urząd Marszałkowski konkursie na projekt budynku.

W szpitalu mają się znajdować m.in.
• oddziały zabiegowe o różnych specjalnościach,
• oddziały intensywnej opieki medycznej,
• neurologiczny, kardiologiczny,

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH