Wrocław: plan dla powstającego szpitala na Stabłowicach (prawie) bez zmian

Jeszcze tylko przez miesiąc w Dolnośląskim Szpitalu Specjalistycznym im. T. Marciniaka we Wrocławiu będzie działał oddział laryngologiczny. Od listopada zostanie on przeniesiony do Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego. Pierwotnie laryngologia miała znaleźć się w nowo budowanym szpitalu w dzielnicy Stabłowice.

Jak tłumaczy w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl Jarosław Maroszek, dyrektor Departamentu Polityki Zdrowotnej w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego, decyzja ma uzasadnienie ekonomiczne dla obu istniejących lecznic, gdyż w żadnej z nich nie było pełnego obłożenia tych oddziałów - sięgało ono zaledwie 50 proc.

W urzędzie marszałkowskim przygotowywane jest nowy plan medyczny dla szpitala na Stabłowicach, uwzględniający także decyzję o przeniesieniu oddziału laryngologii ze szpitala im. Marciniaka.

Nie będzie to nowy plan medyczny dla stabłowickiego szpitala, ale weryfikacja ilości łóżek na poszczególnych oddziałach.

- Poprzedni plan był tworzony w 2008 roku, ale od tamtego czasu nastąpiły duże zmiany, głównie w kontraktowaniu umów z NFZ. Przede wszystkim chodzi o to, aby dopasować wykorzystanie łóżek do dzisiejszych realiów kontraktowania usług z NFZ. Jest to kwestia dopasowania planu do obecnej sytuacji epidemiologicznej i finansowej - mówi portalowi rynekzdrowia.pl dyrektor Maroszek.

Jak zaznacza, jedną, drobną zmianą będzie wykorzystanie łóżek na oddziale laryngologicznym. W wyniku porozumienia szpitali im. Marciniaka i WSS oddział z tego pierwszego zostanie przeniesiony. Jednym z argumentów za takim rozwiązaniem było to, że po utworzeniu Akademickiego Szpitala Klinicznego w tym rejonie znalazły się trzy oddziały laryngologiczne (także w szpitalu wojskowym i dawnym szpitalu kolejowym).

- Chodziło także o to, aby przeprowadzić pewną dyslokację tych oddziałów dla mieszkańców Wrocławia. To właściwie jest jedyny ubytek w planie medycznym szpitala na Stabłowicach - dodaje dyrektor Maroszek.

Jak zapewnia szef Departamentu Polityki Zdrowotnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, realizacja budowy nowej placówki na Stabłowicach przebiega zgodnie z harmonogramem, a nawet z pewnym jego wyprzedzeniem. Został zamknięty już etap stanu surowego. Nie ma też zagrożenia planu, według którego obieky ma zostać oddany do dyspozycji pacjentów w III kwartale 2014 roku.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH