Wrocław: nowoczesne laboratorium za unijne miliony

W Zakładzie Onkologii Doświadczalnej Instytutu Immunologii i Terapii Doświadczalnej im. Ludwika Hirszfelda Polskiej Akademii Nauk we Wrocławiu powstaje nowoczesne, innowacyjne laboratorium NeoLek.

Będzie to pierwsze w Polsce nowoczesne laboratorium do badań nad substancjami o potencjalnej aktywności przeciwnowotworowej posiadające certyfikat GLP (Good Laboratory Practice).

NeoLek powstanie na bazie dwóch obecnych laboratoriów: chemii biomedycznej oraz doświadczalnej terapii przeciwnowotworowej. W ten sposób stworzone zostanie interdyscyplinarne laboratorium, w którym prowadzone będą kompleksowe badania potencjalnych preparatów przeciwnowotworowych. Będą tu także opracowywane własne preparaty i technologie wykorzystujące wybiórcze nośniki substancji terapeutycznych.

Laboratorium zamierza prowadzić badania aktywności biologicznej in vitro i in vivo poszerzone o oznaczenia poziomu leków i ich metabolitów, biotransformacje leków – do realizacji tego celu wykorzystany będzie potencjał Laboratorium Chemii Biomedycznej Instytutu.

Projekt współfinansuje w 85 proc. Unia Europejska w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007-2013. Przyznana kwota dofinansowania to 17 167 970 zł. Realizacja projektu rozpoczęła się w październiku 2009 roku, natomiast planowany termin zakończenia wyznaczono na grudzień 2011 roku.

– Mieliśmy trochę kłopotów z procedurami przetargowymi związanymi z remontem pomieszczeń laboratorium, ale wszystko jest już na najlepszej drodze. Uporaliśmy się z problemami i realizacja projektu nie jest w żaden sposób zagrożona. Obecnie zajmujemy się wprowadzaniem systemu jakości, wdrażaniem systemu informatycznego do obsługi laboratorium. Równolegle ogłaszamy przetargi na zakup sprzętu laboratoryjnego – mówi portalowi rynekzdrowia.pl dr Joanna Wietrzyk, specjalista ds. wdrażania projektu.

Jak zapowiada prof. Janusz Boratyński, chemik, kierownik projektu NeoLek, realizacja badań w nowym laboratorium będzie na najwyższym światowym poziomie.

Powstanie laboratorium NeoLek przyczyni się nie tylko do konsolidacji potencjału badawczego nastawionego na badanie potencjalnych preparatów przeciwnowotworowych, ale przede wszystkim umożliwi przeprowadzenie w jednym miejscu wielu badań przedklinicznych oraz synchronizację ich poszczególnych etapów. W rezultacie uzyskane zostanie przyspieszenie badań, zwiększenie ich zakresu, jakości i innowacyjności.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH