Wojewoda oceni inwestycje. Czy za dobrą opinię da pieniądze? IOWISZ: czy za dobrą opinię placówki dostaną pieniądze? Fot. Archiwum

Wojewodowie zaopiniowali pierwsze zgłoszenia złożone przez placówki w ramach Instrumentu Oceny Wniosków Inwestycyjnych w Służbie Zdrowia (IOWISZ). Pozytywna ocena może zwiększyć ich szanse na kontrakt z NFZ. W staraniach o fundusze unijne niczego nie zmieni. Przydałaby się większe preferencje.

- Wojewoda dolnośląski zaopiniował pozytywnie 3 wnioski z jednego dużego szpitala. Do tej pory wpłynęło w sumie 9 wniosków - większość z dużych szpitali, m.in. marszałkowskich i 3 powiatowych - powiedziała nam Agnieszka Błażejewicz, kierownik Oddziału Zdrowia Publicznego i Statystyki Medycznej Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego.

- Nie było natomiast zgłoszenia od nowego podmiotu, który dopiero zamierza rozpocząć działalność leczniczą i stara się o fundusze - dodała i podkreśliła, że i one mogą przesyłać wnioski.

Powiedziała również, że z informacji, które docierają do Urzędu Wojewódzkiego wynika, że w najbliższym czasie złożonych zostanie ok. 50 wniosków. Zaznaczyła, że dotychczas podmioty lecznicze wystąpiły w sumie o kilkadziesiąt milionów zł, w tym jeden o 22 mln zł. Wnioski dotyczyły głównie zakupu sprzętu i aparatury.

Przesyłanie formularzy w systemie teleinformatycznym IOWISZ o wydanie opinii o celowości inwestycji dopiero się rozpoczyna (system uruchomiono 27 września). W urzędach wojewódzkich mają zaledwie po kilka wypełnionych formularzy (np. do Zachodniopomorskiego UW trafił dotąd jeden wniosek - z Zachodniopomorskiego Szpitala Specjalistycznego w Gryficach). Jak ustaliliśmy, w województwie dolnośląskim i śląskim jest ich najwięcej.

Sezamie, otwórz się
Zainteresowanie uzyskaniem opinii wojewodów będzie rosło. IOWISZ jest bowiem jak zaklęcie otwierające sezam, w którym jest 12 mld zł na ochronę zdrowia z unijnej perspektywy finansowej 2014-2020, nie mówiąc o krajowych pieniądzach.

Komisje Europejska powiedziała jasno, że mapy potrzeb zdrowotnych to za mało, żeby rozpocząć rozdzielanie pieniędzy. Jak wyjaśniał wiceminister Krzysztof Łanda, "nie przedkładają się one bezpośrednio na inwestycje". Dlatego konieczne było wprowadzenie dodatkowego instrumentu oceny planowanych inwestycji.

W przypadku ubiegania się o środki krajowe na inwestycje dotyczące szpitalnictwa i ambulatoryjnej opieki specjalistycznej wojewodom zgłasza się projekty o wartości odpowiednio - powyżej 3 mln zł i powyżej 2 mln zł. W przypadku przedsięwzięć realizowanych w oparciu o środki unijne nie ma ograniczeń.

Za pośrednictwem systemu można również samodzielnie dokonać wstępnej oceny planowanej inwestycji. Wbrew pozorom to niezwykle ważna sprawa, bo dotychczas inwestor musiał działać po omacku i brać całe ryzyko na siebie. Nie miał żadnej pewności, że mimo zaangażowania olbrzymich środków, płatnik zechce kupować u niego usługi medyczne.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH