Wkrótce ruszy rozbudowa Górnośląskiego Centrum Rehabilitacji "Repty" Wkrótce ruszy rozbudowa Górnośląskiego Centrum Rehabilitacji "Repty" (zdj. ilustracyjne). Fot. Archiwum

W Górnośląskim Centrum Rehabilitacji "Repty" w Tarnowskich Górach wkrótce rozpocznie się budowa nowego pawilonu. Zwiększy to komfort pacjentów, którym doskwierał pobyt w wieloosobowych pokojach. Ośrodek otrzymał dofinansowanie od woj. śląskiego oraz z budżetu państwa.

Całkowity koszt budowy nowego pawilonu z całym wyposażeniem to niemal 43 mln zł. Centrum - oprócz wkładu własnego w wysokości prawie 830 tys. zł - otrzymało dofinansowanie ze środków woj. śląskiego (ponad 21,2 mln zł) oraz z budżetu państwa (ponad 20,1 mln zł), o czym poinformował we wtorek (16 lutego) wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

- Ministerstwo Finansów, również z decyzji pani premier Beaty Szydło, podjęło decyzję o zapewnieniu finansowania modernizacji (GCR) Rept Śląskich w kwocie ponad 20 mln zł - powiedział wojewoda w Katowicach.

- Mam nadzieję, że teraz już nie będzie żadnego hamulca i ta inwestycja ruszy jeszcze w tym roku - dodał. Rozbudowa szpitala wraz z pełnym wyposażeniem ma zakończyć się pod koniec 2018 r.

Dyrektor placówki Krystian Oleszczyk podkreślił, że choć powstały w latach 60. ubiegłego wieku budynek jest "dobrze skonstruowany i koncepcyjnie dobrze pomyślany", pacjentom od lat doskwiera duże zagęszczenie w wieloosobowych pokojach oraz niewystarczająca ilość łazienek i toalet.

W rozwiązaniu problemu ma pomóc rozbudowa Centrum. Do nowego pawilonu, który będzie połączony ze starym budynkiem, zostaną przeniesieni pacjenci z oddziału rehabilitacji kardiologicznej. Łącznie powstaną tam 174 łóżka, rozmieszczone w 1-, 2- lub 3-osobowych pokojach z łazienkami.

Jak zaznaczył Oleszczyk, liczba łóżek w ośrodku po rozbudowie się nie zmieni. Obecnie jest ich 560. - Dwa pozostałe oddziały - rehabilitacji neurologicznej oraz rehabilitacji narządu ruchu - pozostaną w starym budynku, dzięki czemu będziemy mieli więcej miejsca i zwiększymy komfort pacjentów - podkreślił dyrektor ośrodka.

Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej "Repty" Górnośląskie Centrum Rehabilitacji im. gen. Jerzego Ziętka w Tarnowskich Górach jest specjalistycznym szpitalem rehabilitacyjnym, realizującym poszpitalną rehabilitację leczniczą w schorzeniach kardiologicznych, neurologicznych i urazowo-ortopedycznych. Rocznie w oddziałach szpitalnych leczy się tam ok. 7 tys. chorych.

Wojewoda śląski podał również, że dofinansowanie na modernizację z budżetu państwa w wysokości ponad 1 mln zł otrzymał Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Najświętszej Maryi Panny w Częstochowie.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH