Wejherowo: 105 mln zł na rozbudowę specjalistycznego szpitala Wiceprezes Szpitali Pomorskich sp. o.o., Andrzej Zieleniewski: to największa inwestycja w historii szpitala w Wejherowie, Fot. Archiwum

Szpital Specjalistyczny im. Floriana Ceynowy w Wejherowie zostanie rozbudowany o czterokondygnacyjny budynek. Za ponad cztery lata placówka ma mieć m.in.: nowy blok operacyjny z siedmioma salami oraz oddziały chirurgii naczyniowej i rehabilitacji kardiologicznej.

Całkowita wartość projektu to prawie 105 mln zł, z czego ponad 66 mln zł stanowi dofinansowanie ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

We wtorek (1 sierpnia) w Szpitalu Specjalistycznym w Wejherowie marszałkowie województwa pomorskiego Mieczysław Struk i Paweł Orłowski oraz Jolanta Sobierańska-Grenda i Andrzej Zieleniewski z zarządu Szpitali Pomorskich sp. o.o. podpisali umowę na dofinansowanie projektu "Poprawa jakości i dostępności w diagnostyce i terapii chorób cywilizacyjnych poprzez rozbudowę Szpitala Specjalistycznego im. F. Ceynowy w Wejherowie".

Zakłada się, że dzięki nowej infrastrukturze szpital będzie funkcjonował bardziej efektywnie i skróci się czas pobytu chorego w placówce. Prace mają się rozpocząć we wrześniu 2019 roku, a zakończyć w grudniu 2021 roku.

Wiceprezes Szpitali Pomorskich sp. o.o., Andrzej Zieleniewski powiedział, że jest to największa inwestycja w historii szpitala w Wejherowie, który powstał w latach 70. Dodał, że dzięki rozbudowie powstaną m.in. blok operacyjny z siedmioma salami operacyjnymi, centralna sterylizacja, oddziały: angiologiczny, chirurgii naczyniowej oraz rehabilitacji kardiologicznej i neurologicznej. Rozbudowane zostanie też Centrum Endoskopii a także zmodernizowany zostanie Zakład Patologii. Projekt przewiduje także zakup sprzętu medycznego.

Zaznaczył, że pomimo podniesienia komfortu leczenia nie wiadomo, czy skróci się czas oczekiwania na dane świadczenie medyczne. - Kolejki nie zależą od szpitala, tylko od kontraktu i od tego, co dostaje od NFZ - dodał. Zwrócił uwagę, że "na dziś każdy ze szpitali mógłby wykonać więcej świadczeń, ale ogranicza je wysokość kontraktu".

Zieleniewski poinformował, że do końca roku w szpitalu w Wejherowie planowane jest zakończenie budowy nowej sali operacyjnej dla oddziału kardiochirurgii. Ma to być drugi w województwie ośrodek kardiochirurgiczny, obok Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku. Obecnie działające prywatne Gdańskie Centrum Sercowo-Naczyniowe nie zakwalifikowało się do sieci szpitali.

Wiceprezes poinformował, że rocznie szpital w Wejherowie przyjmuje ponad 30 tys. pacjentów, natomiast do szpitalnego oddziału ratunkowego zgłasza się w ciągu roku ponad 60 tys. osób. Do placówki trafiają głównie mieszkańcy powiatów: wejherowskiego, lęborskiego i puckiego.

Rzecznik prasowy Szpitale Pomorskie sp. z o.o., Małgorzata Pisarewicz podała, że w porównaniu z innymi powiatami na terenie województwa pomorskiego, obszar ten charakteryzuje wysoki odsetek umieralności. Powiat wejherowski znajduje się w czołówce, jeśli chodzi o zachorowalność na nowotwory. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH