Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia | 25-02-2009 13:20

Warto inwestować w oszczędzanie energii

Trzy świętokrzyskie placówki przygotowują się do termomodernizacji za unijne pieniądze. Ma być oszczędnie i ekologicznie.

Świętokrzyskie Centrum Psychiatrii w Morawicy, Szpital im. Św. Rafała w Czerwonej Górze oraz Świętokrzyskie Centrum Rehabilitacji w Czarnieckiej Górze – te placówki chcą wystartować w konkursie o unijne pieniądze, który organizuje Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Członek zarządu województwa świętokrzyskiego odpowiedzialny za zdrowie, Marek Gos mówi, że choć inwestycje wymagają dużego nakładu finansowego szybko się zwrócą.

– Szpitale, które nie dociepliły budynków, albo mają stare okna, ponoszą ogromne koszty związane z bieżącą działalnością. Wiemy o tym, bo placówki, które nam podlegają, zrobiły właśnie audyty energetyczne. Rozwiązania, które im podpowiadamy, mogą przynieść imponujące efekty – dodaje Gos.

Świętokrzyskie Centrum Psychiatrii w Morawicy liczy na uzyskanie 7 mln złotych. Z tych pieniędzy można by ocieplić pawilony i wymienić okna.

– Oszczędności zapowiadają się tak zachęcająco, że grzechem byłoby nie skorzystać – mówi Mariola Grzesik, zastępczyni dyrektora placówki.

Pomysłów na remonty  w ośrodku w Morawicy jest zdecydowanie więcej. W szpitalu przydałby się remont kotłowni. Teraz placówka jest ogrzewana olejem jednak dyrekcja chce przebudować urządzenia tak, by można było przy ogrzewaniu korzystać z tańszego teraz gazu.

Szpital ma również pomysł, jak zmniejszyć wydatki na ciepłą wodę.

– To nasz największy wydatek, rocznie za ciepłą wodę płacimy aż 1,8 mln zł. Kiedy zainstalujemy kolektory słoneczne, rachunki będą mniejsze o 30 proc. – wyjaśnia zastępczyni dyrektora.

Termomodernizacja pozwoli również zaoszczędzić pieniądze Szpitalowi im. Św. Rafała w Czerwonej Górze. Obecnie szpital płaci aż 120 tysięcy złotych za ogrzewanie. Kiedy placówka będzie dysponowała kolektorami, rachunki mają się zmniejszyć o połowę.

– O zainstalowaniu kolektorów słonecznych myśleliśmy już kilka lat temu, ale nie było środków. Teraz pojawiła się doskonała okazja - twierdzi Krzysztof Skowronek, dyrektor szpitala.

W placówce wymienione zostaną również okna oraz zostanie wykonana nowa elewacja zewnętrzna budynku. Koszt inwestycji wyniesie 5 mln złotych.

Podobne problemy z wysokimi rachunkami za wodę ma dyrekcja Świętokrzyskiego Centrum Rehabilitacji w Czarnieckiej Górze. Placówka chce zainstalować kolektory o wartości 1,8 mln złotych.

Jak szacuje Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego prace termomodernizacyjne zaczną się w tym roku, a zakończą najpóźniej w 2010 roku.