Warszawa: prywatne firmy inwestują w nowe szpitale

Większość z nich to szpitale wykonujące procedury małoinwazyjne, choć w planach inwestycyjnych największych prywatnych graczy rynku usług medycznych są również szpitale wieloprofilowe.

Coraz częściej też prywatne szpitale zabiegają o kontrakty z NFZ. Przełomowy był ubiegły rok, kiedy to NFZ podpisał kontrakty z wieloma nowymi, niepublicznymi placówkami, nie przedłużając lub zmniejszając kontrakty wielu dotychczasowym świadczeniodawcom.

Na przykład Szpital Medicover w Warszawie początkowo obsługiwał jedynie klientów firmy i przyjmował pacjentów odpłatnie. W tym roku szpital uruchomił całodobowy dyżur kardiologiczny dla pacjentów ubezpieczonych w NFZ i zawarł kontrakt z Funduszem na usługi kardiologiczne. 

Medicover, aby uzyskać kontrakty z NFZ planuje również budowę centrum radioterapii w prawobrzeżnej Warszawie, z którego mogłyby korzystać osoby ubezpieczone w NFZ. Jak informuje Dziennik Gazeta Prawna, firma jeszcze w tym roku chce oddać kolejne centra Medicover w Krakowie, Katowicach, Warszawie, a łączny koszt przewidywanych na ten rok inwestycji to kilkanaście milionów złotych.  

Również Enel-Med, który najprawdopodobniej jeszcze w I półroczu tego roku wejdzie na giełdę, chce środki uzyskane z akcji przeznaczyć na inwestycje, w tym na dokończenie budowy nowego szpitala w Warszawie.

Nowa lecznica ma być wyposażona w 33 łóżka, dwie sale operacyjne oraz centrum diagnostyki obrazowej z aparaturą do wykonywania tomografii komputerowej i rezonansu. Jeśli środki, jakie spółka uzyska z giełdy nie wystarczą na dokończenie inwestycji, firma ma jeszcze do dyspozycji kredyty bankowe oraz środki własne.  

W tyle nie pozostaje również Grupa Lux Med. Firma w sierpniu ubiegłego roku oddała do użytku w Warszawie szpital chirurgii jednego dnia i planuje kolejne inwestycje. Do 2013 roku Lux Med chce zbudować kolejny szpital. Tym razem ma to być kilkuprofilowa, 80-łóżkowa placówka zlokalizowana w południowej Warszawie. Szacowana wartość tej inwestycji to około 100 mln zł.  

Także Polsko-Amerykańskie Kliniki Serca (PAKS) inwestują w nowe szpitale. W Rzeszowie firma chce w ciągu pięciu lat wybudować nową klinikę kardiologiczną z pracownią hemodynamiki. Jeśli inwestycja zostanie zrealizowana, byłaby to trzecia podkarpacka placówka Polsko-Amerykańskich Klinik Serca i druga kardiologii inwazyjnej w Rzeszowie.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH