Dziesięciu przedstawicieli Stowarzyszenia Pacjent jest Najważniejszy rozpoczęło w środę (15 stycznia) protest głodowy na terenie zabytkowej Stalowni Praskiej. Chodzi o budowę w tym miejscu oddziału chemioterapii, którą - według protestujących - blokują stołeczni urzędnicy.

Jak powiedziała w rozmowie z PAP wiceprezes stowarzyszenia na rzecz chorych na nowotwory Anna Skłucka, miałaby tam powstać filia Szpitala Onkologicznego w Wieliszewie; jej budowa ułatwiłaby pacjentom z Warszawy dostęp do leczenia onkologicznego.

Oddział chemioterapii miałaby wybudować na terenie Stalowni Praskiej, usytuowanej na rogu al. Solidarności i Szwedzkiej, wyższa szkoła Uczelnia Warszawska, która prowadzi m.in. kierunki o profilu medycznym, a także otworzyła niepubliczny szpital w Wieliszewie.

- W związku z ponowną odmowną decyzją stołecznego konserwatora zabytków dotyczącą uzgodnienia warunków zabudowy dla planowanej inwestycji stowarzyszenie podjęło decyzję o rozpoczęciu ostrzegawczego strajku głodowego - poinformowała w środę Skłucka. Jak dodała, protest ma na celu zmianę "krzywdzącej i niesprawiedliwej, sprzecznej z interesem społecznym decyzji". Dodała, że stołeczny konserwator zgłasza zastrzeżenia do planowanej wysokości nowych budynków.

Jak poinformowano PAP w biurze prasowym warszawskiego ratusza, Stołeczny Konserwator Zabytków nie wydał odmownej decyzji dotyczącej budowy oddziału chemioterapii na terenie Stalowni Praskiej, jedynie nie uzgodnił warunków zabudowy.

Według stołecznego konserwatora, z analizy funkcji i zagospodarowania terenu wynika, że "wysokość projektowanego budynku - 7 kondygnacji (do 25 m), może kolidować z istniejącą zabudową zabytkową", a "realizacja obiektu o ustalonej w decyzji o warunkach zabudowy wysokości na tym terenie wpłynie negatywnie na walory zabytkowe tego zespołu".

Stołeczny konserwator przypomniał, że spotkał się z przedstawicielami Stowarzyszenia, informując, że uzgodnienie decyzji o warunkach zabudowy nie jest jednoznaczne z brakiem zgody na realizację budowy oddziału chemioterapii na terenie Stalowni Praskiej. Zaproponował również podjęcie rozmów z inwestorem, aby ustalić parametry planowanej inwestycji, które umożliwią "uzgodnienie z punktu widzenia konserwatorskiego".

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH