W bazie Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w Warszawie zaprezentowano w czwartek nowy śmigłowiec EC 135 - pierwszy z partii 23 maszyn, jakie trafią do Polski do końca przyszłego roku.

Nowe latające karetki wyposażone są w nowoczesne kabiny medyczne, pozwalające m.in. na natychmiastowe podjęcie resuscytacji na pokładzie, bez konieczności lądowania. Śmigłowce mają służyć LPR przez 25 lat.

Obecna na prezentacji minister zdrowia Ewa Kopacz przypomniała, że ustawa, która to umożliwiła powstała w 2005 r., kiedy ministrem zdrowia był Marek Balicki. Podkreśliła jednak, że umowa na zakup śmigłowców podpisana została dopiero w 2008 r., po wielu latach przerwy.

Dyrektor LPR Robert Gałązkowski powiedział, że ostatnia systemowa wymiana śmigłowców zakończyła się 25 lat temu. Wówczas wprowadzono śmigłowce MI-2. Jak zauważył, te śmigłowce z racji swoich osiągów i parametrów przestały spełniać wymagania, które zapewniają bezpieczeństwo.

Zwrócił także uwagę, że cały projekt wymiany śmigłowców LPR obejmuje szkolenie pilotów, personelu medycznego, mechaników i informatyków do obsługi symulatora lotów, który pojawić ma się Warszawie w październiku. Powstać mają także nowe bazy dla śmigłowców, a stare zostaną zmodernizowane. Podkreślił, że obsługa techniczna nowych maszyn w jak największym zakresie będzie realizowana w Polsce. Za granicą mają być zlecane wyłącznie te naprawy, których wykonanie w Polsce byłoby nieopłacalne.

Według Gałązkowskiego, symulator lotów, na którym będą szkolić się piloci LPR ma być najnowocześniejszym urządzeniem tego typu w tej części Europy. Będzie zawierał wizualizację sześciu polskich lotnisk i dziewięciu lądowisk przyszpitalnych, zlokalizowanych w różnych miejscach w Polsce. Baza obiektów ma być wciąż rozwijana.

Nowa maszyna odbyła krótki lot z minister Kopacz na pokładzie. W czasie ceremonii minutą ciszy uczczono również pamięć załogi śmigłowca LPR, który rozbił się w lutym 2009 r. w czasie akcji ratowniczej w Dolnośląskiem.

Śmigłowce LPR mają objąć swym zasięgiem 90 proc. powierzchni kraju. Zgodnie z harmonogramem, w styczniu przyszłego roku śmigłowce rozpoczną działania operacyjne w Krakowie, Szczecinie, Gdańsku i Płocku; w lipcu w Warszawie i we Wrocławiu; w sierpniu w Bydgoszczy; w listopadzie w Poznaniu, w Łodzi i Olsztynie. W styczniu 2011 r. pojawią się w Białymstoku; w lutym w Kielcach, Lublinie, Zielonej Górze, Gliwicach i Suwałkach; w marcu w Sanoku. W czerwcu 2012 r. nowa stała baza pogotowia powstać ma w Koszalinie.

W nowej kabinie medycznej udało się umieścić rozwiązania, którego tej pory były dostępne tylko w większych śmigłowcach, np. możliwość przejścia z kokpitu pilota do kabiny w trakcie lotu. Oświetlenie kabiny ma odpowiednią temperaturę barwy i intensywność, aby lekarz i ratownik mógł poprawnie ocenić stan pacjenta, m.in. na podstawie barwy skóry.

Zdaniem Gałązkowskiego, kabina medyczna opracowana przez LPR jest jedną z najnowocześniejszych na świecie.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH