Warszawa: podpisali umowę kredytową na rozbudowę toruńskiego szpitala Po podpisaniu umowy na finansowanie rozbudowy toruńskiego szpitala; FOT. Mikołaj Kuras dla UMWKP

W czwartek (17 listopada) w Warszawie podpisana została umowa kredytowa z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym, dotycząca rozbudowy Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu.

Jest to ostatni element marszałkowskiego programu modernizacji najważniejszych placówek medycznych w Kujawsko-Pomorskiem. Chodzi o blisko 240 mln zł z Europejskiego Funduszu Inwestycji Strategicznych w ramach tzw. planu Junckera. 

- Bezpieczeństwo zdrowotne, czerpanie ze zdobyczy nowoczesnej medycyny jest kosztowne, ale są to właściwie wydane pieniądze. Celem jest efektywność i dostępność świadczeń zdrowotnych, choć oczywiście istotne jest też to, że personel medyczny pracować będzie w godnych warunkach - podkreśla marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki. 
 
- To pionierski projekt, który powinien być inspiracją dla pozostałych regionów i państw członkowskich - stwierdził po podpisaniu umowy wiceprezes EBI Vazil Hudák.

- W zakończonym już pierwszym etapie tzw. medycznego pakietu stulecia, wartym ponad 400 milionów złotych, przeprowadziliśmy inwestycje w wojewódzkich szpitalach w Bydgoszczy, Toruniu, Włocławku i Świeciu. Największymi beneficjentami były Wojewódzki Szpital Dziecięcy w Bydgoszczy i bydgoskie regionalne Centrum Onkologii - informuje Beata Krzemińska, rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

W rozpoczętym już etapie drugim, wartym ponad 340 milionów złotych, planowane są przedsięwzięcia rozwojowe i modernizacyjne w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym we Włocławku oraz Wojewódzkim Szpitalu Dziecięcym w Bydgoszczy, Centrum Onkologii, Kujawsko-Pomorskim Centrum Pulmonologii, Wojewódzkim Szpitalu dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Świeciu i Wojewódzkim Szpitalu Obserwacyjno-Zakaźnym w Bydgoszczy.
 
Rozbudowa Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu, placówki bardzo ważnej w regionalnym systemie lecznictwa, to etap trzeci. Inwestycja jest niezbędna ze względu na niedostatek powierzchni i konieczność funkcjonalnego połączenia oddziałów psychiatrycznych i oddziału zakaźnego z głównym zapleczem diagnostycznym.

Podpisana w czwartek umowa jest pierwszą, w której EBI uruchamia środki z Europejskiego Funduszu Inwestycji Strategicznych (w ramach tzw. planu Junckera, czyli planu inwestycyjnego dla Europy) dla sektora publicznego w Polsce.

- Nasza współpraca z EBI dotyczy wszystkich etapów marszałkowskiego programu modernizacji najważniejszych placówek medycznych regionu - zaznacza Beata Krzemińska.Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH