Warszawa: otwarcie Centrum Choroby Alzheimera

W Światowy Dzień Choroby Alzheimera otwarto w Warszawie centrum pomocy chorym na to schorzenie. Do nowej placówki wprowadziło się już 77 pacjentów.

Według szacunków Polskiego Stowarzyszenia Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera, w naszym kraju jest 250 tys. osób dotkniętych tą chorobą.

Nowe Centrum Choroby Alzheimera jest placówką gdzie osoby starsze, w szczególności z chorobą Alzhaimera, ale też innymi chorobami otępiennymi, mogą korzystać z całodobowej lub dziennej opieki.

– Jest to pierwszy taki ośrodek w Polsce, sądzimy, że nawet najnowocześniejszy w Europie – powiedziała podczas otwarcia prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. – Jestem bardzo dumna, że taki ośrodek powstał w Warszawie – dodała. Wartość inwestycji to prawie 79 mln zł.

Centrum Choroby Alzhaimera na Mokotowie składa się z nowo wybudowanego obiektu oraz modernizowanego budynku Domu Pomocy Społecznej. W nowej części Centrum zakwaterowanych ma być docelowo 90 pacjentów, a w starej części – 30.

Alicja Sadowska z Polskiego Stowarzyszenia Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera powiedziała, że bardzo się cieszy, że władze Warszawy dojrzały problem i po wielu perypetiach w końcu powstało Centrum. Dodała, że do tej pory funkcjonował jeden ośrodek na Woli, w którym przebywało zaledwie 12 pacjentów. Stwierdziła, że w każdej dzielnicy Warszawy powinny powstać ośrodki pomocy chorym na Alzhaimera oraz osobom starszym.

O przyjęciu pacjentów do Centrum decyduje Ośrodek Pomocy Społecznej. Badana jest sytuacja osoby chorej w środowisku, w którym żyje lub rodzina bezpośrednio zgłasza pacjenta.

Centrum ma świadczyć całodobową opiekę dla osób starszych oraz chorych na Alzhaimera.

– Staramy się również zagwarantować pacjentom tzw. dzienny pobyt. Pacjenci przez kilka godzin dziennie korzystaliby z sali terapeutycznej. Na razie chcielibyśmy przyjąć 30 pacjentów na pobyt dzienny – powiedziała Joanna Ilona Prokop, kierownik zespołu pielęgniarek.

W placówce pomoc mają uzyskać także rodziny chorych. Prokop dodała, że pomoc pacjentom będzie łatwiejsza dzięki nowemu sprzętowi, a placówka ma być jeszcze doposażana.

W Centrum będą organizowane szkolenia dla opiekunów, rehabilitacja oraz terapia zajęciowa. Polega ona na zorganizowaniu pracowni robót ręcznych, rysowania i wykonywania dekoracji okolicznościowych, które będą wykonywane przez pacjentów placówki.

Choroba Alzheimera to postępująca degeneracyjna choroba ośrodkowego układu nerwowego, charakteryzująca się występowaniem otępienia. Nazwa choroby pochodzi od nazwiska niemieckiego psychiatry i neuropatologa Aloisa Alzheimera, który opisał tę chorobę w 1906 roku.

Przyczyna schorzenia nie jest znana i obecnie nie istnieją metody pozwalające na jej wyleczenie. Przypuszcza się, że w przypadku choroby Alzheimera rolę odgrywają czynniki genetyczne i środowiskowe. Najczęściej zapadają na tę chorobę osoby po 65. roku życia, ale zdarzają się chorzy znacznie młodsi.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH