Zamiast Szpitala Południowego placówka chirurgii jednego dnia na Ursynowie: takie rozwiązanie proponuje miasto stołeczne Warszawa. Zdaniem specjalistów projekt jest dobry, bo realny i odpowiadający na zapotrzebowanie.

Na razie zabiegi chirurgii jednego dnia wykonują prywatne lecznice. Szpital na Ursynowie byłby pierwszą warszawską placówką publiczną oferującą takie świadczenia. Miasto chce go uruchomić już w 2010 r. Obecnie trwa gromadzenie dokumentacji projektowej i budowlanej.

– Można przyjąć większą liczbę pacjentów niż w tradycyjnym szpitalu. Jednocześnie koszty są niższe, bo chory przebywa tu maksymalnie dwa dni. Dzięki temu nie ma problemu z finansowaniem z NFZ – przekonuje w rozmowie z Życiem Warszawy Stanisław Kusak, zastępca dyrektora biura polityki zdrowotnej m. st. Warszawy.

Szpital chirurgii jednego dnia powstanie przy istniejącej już przychodni przy ul. Kajakowej na Ursynowie. Pacjent zdiagnozowany w poradni trafi do części zabiegowej.

Ile będzie kosztowała inwestycja? Na razie wiadomo, że kilka milionów złotych. Miasto chce pozyskać część środków z UE, część dołoży ze swojego budżetu. Do finansowania przedsięwzięcia chce się też przyłączyć dyrekcja Samodzielnego Publicznego Zakładu Lecznictwa Otwartego Warszawa-Ursynów.

Nowością będzie zastosowanie przy budowie szpitala technologii modułowej, która, choć w wielu krajach Europy stosowana jest od dawna, w Polsce wciąż uchodzi za innowacyjną.

Przypomnijmy: producent oferuje moduły sprafabrykowane w 95 proc., z których zestawia się budynek natychmiast gotowy do użytku, łącznie z salami operacyjnymi zawierającymi już kolumny i lampy. Inwestorowi pozostaje wyposażenie obiektu w ruchomy sprzęt. W ten sposób nowoczesny szpital może powstać w ciągu pięciu miesięcy, co oznacza również szansę na szybsze przychody wynikające z jego użytkowania.

Technologia modułowa zapewnia także możliwość przyszłej bezproblemowej rozbudowy lecznicy, bez zakłócania działalności medycznej w istniejącej części.

W technologii modułowej zrealizowane zostały np. obiekty Centrum Diagnostycznego Euromedic w Olsztynie, Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa we Wrocławiu, Zakład Medycyny Nuklearnej w Szpitalu Wojewódzkim w Opolu oraz pawilon diagnostyki obrazowej w Instytucie Kardiologii w warszawskim Aninie.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH