Warszawa: koniec remontu Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc

Oficjalnie zakończyła się modernizacja i rozbudowa warszawskiego Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc - poinformowano w piątek na konferencji prasowej (30 sierpnia) w siedzibie Instytutu.

Jak przypomniał dyrektor placówki, prof. Kazimierz Roszkowski-Śliż, od 1993 roku Instytut jest ośrodkiem referencyjnym Światowej Organizacji Zdrowia w dziedzinie gruźlicy, z certyfikatem ISO 9001: 2008.

Do Instytutu trafiają z całej Polski osoby z najcięższymi i najrzadziej spotykanymi chorobami pulmonologicznymi. Często inne ośrodki nie są w stanie nawet ich zdiagnozować.

Jak podkreślił prof. Roszkowski-Śliż, najcenniejszym wyposażaniem Instytutu są wiedza i umiejętności jego lekarzy. Jednak z upływem lat infrastruktura była w coraz gorszym stanie, zaś pieniędzy na jej odtworzenie i modernizację brakowało. 

Dzięki projektowi współfinansowanemu ze środków Unii Europejskiej odnowiono i unowocześniono 5000 metrów kwadratowych starego budynku wyposażając go jednocześnie w sprzęt medyczny.

Ponadto na miejscu dawnego hotelu robotniczego zostało dobudowane nowe skrzydło o powierzchni 4900 metrów kwadratowych - mówił dyrektor techniczny, mgr inż. Marek Marszałkowski. 

Nowy budynek, ze względu na zabytkowy charakter miejsca jest utrzymany w stylistyce architektonicznej lat 20. Mieszczą się tam między innymi sale operacyjne, pracownia endoskopowa, oddziały intensywnej terapii  i centralna sterylizatornia. 

Dzięki modernizacji i rozbudowie można będzie leczyć w wysokospecjalistycznym ośrodku znacznie więcej pacjentów. Instytut hospitalizuje aż 11 tys. pacjentów rocznie, przed rozbudową - 9 tys. Aby sprostać tym zmianom, dyrekcja Instytutu musiał zatrudnić dodatkowy personel - zwłaszcza pielęgniarki. 

Na razie nie ma nowego sprzętu radiologicznego - w Instytucie działa zakupiony kilka lat temu tomograf, wkrótce jednak planowany jest zakup drugiego. Całkowicie wyeliminowane zostały klasyczne zdjęcia rentgenowskie na kliszach - wszystkie badania obrazowe są zachowane na nośnikach cyfrowych, a lekarze oglądają je na tabletach. Do przesyłania danych wykorzystuje się sieć wi-fi. Ze względu na poufność i bezpieczeństwo, system jest zamknięty - służbowe tablety nie mają dostępu do Internetu. 

Współfinansowany ze środków Unii Projekt "Poprawa efektywności leczenia chorób płuc w Instytucie Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie" został zrealizowany przy współpracy Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia, Departamentu Funduszy Europejskich Ministerstwa Zdrowia oraz zarządzających programami operacyjnymi departamentów Ministerstwa Rozwoju Regionalnego.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH