PAP/Rynek Zdrowia | 14-12-2018 17:17

Warszawa: klinika "Budzik" dla dorosłych obok Szpitala Bródnowskiego

Klinika "Budzik" dla dorosłych powstanie w Warszawie obok Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego, na działce, która jest własnością samorządu. Rusza zbiórka pieniędzy - poinformowali w piątek (14 grudnia) przedstawiciele fundacji "Akogo?" i urzędu marszałkowskiego.

Ewa Błaszczyk, prezes fundacji Akogo? Fot. PTWP

Projekty planowanego ośrodka mają zostać zaprezentowane w niedzielę, podczas briefingu prasowego. "Rusza zbiórka pieniędzy. Każdy z nas może pomóc" - akcentują inicjatorzy przedsięwzięcia.

Z inicjatywy fundacji "Akogo?" od 2013 r. przy Centrum Zdrowia Dziecka działa Klinika "Budzik", pierwszy w Polsce wzorcowy szpital dla dzieci po ciężkich urazach mózgu. "Budzik" przyjmuje dzieci do 18 lat, po urazie, w którego konsekwencji doszło do ciężkiego niedotlenienia mózgu, w stanie wegetatywnym (z wyłączeniem urazów okołoporodowych, chorób metabolicznych genetycznie uwarunkowanych), przebywające w śpiączce nie dłużej niż 12 miesięcy od urazu lub 6 miesięcy, jeśli śpiączka wystąpiła z przyczyn nieurazowych.

"Budzik" dla dorosłych działa już w Olsztynie. Do olsztyńskiego "Budzika" przyjmowani są pacjenci, którzy są w śpiączce nie dłużej niż rok od dnia urazu lub sześć miesięcy od dnia wystąpienia śpiączki nieurazowej. O zakwalifikowaniu do pobytu w szpitalu każdorazowo decyduje zespół terapeutyczny. 

Katarzyna Lechowicz-Dyl