Anna Kaczmarek/Rynek Zdrowia | 06-05-2009 13:44

Warszawa: czy znajdą się pieniądze na szpital dziecięcy dla stolicy?

Władze Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego zakładają, że w 2014 r. Warszawa będzie miała nowoczesny szpital dziecięcy. Do dyspozycji najmłodszych ma być w nim 520 łóżek. Koszt inwestycji to 545 mln zł

Inwestycja ma być finansowana przez budżet państwa, niestety mimo zapisu w budżecie na razie nie znaleziono na nią pieniędzy. Władze WUM liczą jednak na to, że środki znajdą się w najbliższym czasie i dlatego z własnych pieniędzy rozpoczęły prace projektowe.

Nowy szpital ma zastąpić dotychczas funkcjonujący szpital dziecięcy WUM. Samodzielny Publiczny Dziecięcy Szpital Kliniczny w Warszawie, jak mówił podczas konferencji prasowej prof. Kulus mieści się w przestarzałych budynkach, które w 2012 r. przestaną spełniać jakikolwiek normy. Dlatego budowa nowego szpitala jest inwestycją konieczną.

- Dziś szpital mieszczący się przy ul. Litewskiej i Działdowskiej leczy 60 proc. warszawskich dzieci, ma 370 łóżek. Nowy budynek pozwoli na zwiększenie przyjęć i miejmy nadzieję, że problemy z brakiem łóżek odejdą w niepamięć – mówi prof. Kulus.

W nowym budynku oprócz oddziałów, które dotychczas mieszczą się w starych budynkach szpitala maja znaleźć się m.in. Szpitalny Oddział Ratunkowy, neurochirurgia i traumatologia. Dodatkowo przewidziano też moduł położniczy tzn. 60 łóżek położniczych i 65 noworodkowych.

– Chodzi o zapewnienie chorym noworodkom natychmiastowej opieki, tak aby nie trzeba ich było transportować z innych szpitali – tłumaczy prorektor.

Wyposażenie nowego szpitala dziecięcego ma kosztować 135 mln zł. Jeszcze nie wiadomo, co stanie się ze starymi budynkami szpitala.