Warszawa: architekci skarżą przetarg na projekt Szpitala Południowego

Dwie firmy odwołały się od wyniku przetargu na projekt Szpitala Południowego, który ma powstać na warszawskim Ursynowie. Protesty mogą opóźnić inwestycję o około dwa miesiące.

W styczniu br. Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta wybrał ofertę Biura Konsultingowego Rozwoju Budownictwa Służby Zdrowia Promedicon, której projekt ma kosztować 2,8 mln zł.Druga w kolejności firma – Kontrapunkt V-Projekt – złożyła propozycję opracowania projektu za 4,8 mln zł. Tak duża różnica cenowa spowodowała, że konkurent oskarżył zwycięską firmę o dumping.Z kolei austriacki Vamed zakwestionował odrzucenie swojej oferty z powodu, jego zdaniem, zbyt krótkiego terminu na przygotowanie projektu.Urzędnicy miejscy jeszcze przed rozstrzygnięciem przetargu mieli wątpliwości co do ceny. Dlatego poprosili startujące w konkursie firmy o dodatkowe informacje.– Naszym zdaniem wyjaśnienia firmy, która wygrała przetarg, są wystarczające. Teraz sprawa trafi do Krajowej Izby Odwoławczej. Izba albo podtrzyma naszą decyzję albo poprosi o ponowne rozstrzygnięcie. Nie ukrywam, że wybierzemy wtedy ofertę firmy, która zajęła drugie miejsce w naszym przetargu – mówi portalowi rynekzdrowia.pl Julia Matuszewska, rzecznik Stołecznego Zarządu Rozbudowy Miasta.Do podpisania umowy z firmą, która opracuje projekt Szpitala Południowego, dojdzie więc dopiero za miesiąc lub dwa. KIO w ciągu 15 dni ma wyznaczyć pierwszy termin rozprawy.Eksperci przestrzegają jednak przed oszczędzaniem na planowaniu i projektowaniu.

 – Mało kto zadaje sobie trud rzetelnej analizy funkcjonalności, mało kto liczy koszty przyszłego użytkowania obiektu. Jury konkursowe zbiera się na 1-2 dni i ocenia w tym czasie 15-20 prac. Chodzi o to, żeby było najtaniej. Ale będzie odwrotnie: oszczędności na etapie przygotowania projektu odbiją się fatalnie na wszystkich wydatkach w przyszłości – mówił nam Artur Słabiak, architekt, prezes spółki Archi + Polska.Szpital Południowy ma powstać u zbiegu ulic Pileckiego i Indiry Gandhi na warszawskim Ursynowie. Na 15 tys. mkw. znajdzie się 235-250  łóżek na oddziałach: chirurgii ogólnej, wewnętrznym, pediatrycznym i ginekologiczno-położniczym. Będzie także SOR i lądowisko dla śmigłowców ratunkowych.Projekt ma być wykonany do końca 2012 roku, natomiast szpital w I kwartale 2015 roku. Miasto zarezerwowało na tę inwestycję w budżecie 224 mln zł. Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH