Warszawa: PKOl będzie współpracować z WUM

Warszawski Uniwersytet Medyczny na mocy podpisanego w czwartek (7 kwietnia) porozumienia z Polskim Komitetem Olimpijskim wesprze zawodników w ich szkoleniu. Będą oni mogli też korzystać z Centrum Sportowo-Rehabilitacyjnego, które ma powstać do 2015 roku.

Andrzej Kraśnicki, prezes PKOl informował, że na mocy porozumienia Komitet Olimpijski będzie chciał - w ścisłej współpracy z uczelnią - doskonalić umiejętności zawodowe lekarzy i fizjoterapeutów, pracujących z najlepszymi polskimi zawodnikami, a pozyskiwanymi do współpracy przez związki.

– Bardzo liczymy na wymianę opinii na temat opieki zdrowotnej nad sportowcami - zarówno w okresie treningu, jak i podczas zawodów, w tym igrzysk olimpijskich – mówił prezes PKOl

Jak informował prof. Marek Krawczyk, rektor WUM, na terenach uniwersyteckich ma powstać nowoczesne Centrum Sportowo-Rehabilitacyjne. W planach jest m.in. basen o wymiarach olimpijskich z niezbędnym zapleczem odnowy, hala dla gier zespołowych, kilka sal treningowych, siłownia i kręgielnia.

– Będzie kompleks obiektów, tak bardzo potrzebnych zarówno do prowadzenia zajęć dydaktycznych i badań naukowych, jak i do uprawiania sportu przez studentów, zawodników stołecznych klubów, kadry narodowej i mieszkańców Warszawy – mówił prof Krawczyk.

Uczelnia ma już zgodę na budowę centrum, której koszt oszacowano na 115 mln zł. Zgromadziła dotychczas 75 mln zł - oprócz środków własnych także z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Ministerstwa Zdrowia.

Jak zaznaczyła w rozmowie z PAP kwestor WUM mgr Katarzyna Szczęśniak, brakuje potwierdzenia na 40 mln zł. – Jest wielce prawdopodobne, że najpóźniej do końca przyszłego roku będziemy mieli tę kwotę nie tylko na papierze – dodała. Według planów Budowa ma potrwać 24 miesiące i w 2015 roku centrum zostanie oddane do użytku.

Andrzej Kraśnicki wyraził nadzieję, że uda się wspólnie - z wykorzystaniem specjalistów Komisji Medycznej PKOl oraz Centralnego Ośrodka Medycyny Sportowej - przeprowadzić z WUM badania, które mogłyby zwiększyć efektywność opieki zdrowotnej nad czołowymi zawodnikami lub wprowadzić do niej modyfikacje i udoskonalenia.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH