Warszawa: Centrum Biblioteczno-Informacyjne WUM otwarte

Centrum Biblioteczno-Informacyjne w Kampusie Banacha Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego zostało uroczyście otwarte 26 czerwca. W uroczystości, na zaproszenie rektora prof. Marka Krawczyka, uczestniczył prezydent RP Bronisław Komorowski.

Rektor prof. Marek Krawczyk podkreślił, że społeczność akademicka uczelni czekała na ten moment od wielu dekad. Przypominał, że lokalizacja biblioteki przy ul. Oczki była tymczasowa, jednak taki stan trwał ponad 60 lat, od czasów tuż po II wojnie światowej.

Nowa biblioteka WUM to nowoczesny, czterokondygnacyjny obiekt o powierzchni użytkowej ponad 7 tys. m kw. Znajduje się w nim ponad 120 pomieszczeń. Budynek jest wyposażony w multimedialne sale wykładowe, w pełni skomputeryzowane czytelnie i wypożyczalnie, umożliwiające szybki dostęp do najnowszych krajowych i zagranicznych źródeł naukowej informacji medycznej. Obsługa wypożyczeń odbywać się będzie przy pomocy urządzenia typu SelfCheck, z wykorzystaniem technologii identyfikacji książek za pomocą fal radiowych (RFID). 

Cały budynek oplata bezprzewodowa sieć WiFi. Gmach dostosowano do potrzeb osób niepełnosprawnych, m in. wdrożono oprogramowanie i oprzyrządowanie stanowisk komputerowych dla osób z dysfunkcją narządu wzroku.

Jak inforuje Marta Wojtach, rzecznik WUM, unikalna jest sala seminaryjno-komputerowa na 30 miejsc przeznaczona do przeprowadzania egzaminów w formie elektronicznej.

Jak podkreśla Marta Wojtach, lokalizacja budynku Biblioteki na terenie Kampusu Banacha jest dodatkową zaletą: pozwoli studentom efektywnie wykorzystać nawet niewielką przerwę w zajęciach. Obecny stan zbiorów Biblioteki Głównej WUM  to 442,683 tys. woluminów, w tym zbiory specjalne  (starodruki, rękopisy, muzykalia; dokumenty kartograficzne i ikonograficzne, mikrofilmy,  materiały audiowizualne, dokumenty elektroniczne). Liczba użytkowników, jak i wypożyczeń przekracza rocznie w każdej z kategorii 120 tys. 

Łączne dotychczasowe nakłady finansowe na budowę Centrum Biblioteczno-Informacyjnego wyniosły ponad 63 mln złotych. Są to pieniądze pochodzące z ze środków własnych WUM (ponad 35,4 mln zł), ze środków Ministerstwa Zdrowia (ponad 26 mln zł) oraz ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego (1,65 mln zł).

Marta Wojtach przypomina, że budowę nowej biblioteki poprzedziła decyzja ministra zdrowia prof. Zbigniewa Religi, który pozytywnie odpowiedział na wystąpienie ówczesnego rektora WUM Leszka Pączka i ówczesnej prorektor prof. Ryszardy Chazan, dotyczące  konieczności budowy nowego gmachu biblioteki. MZ zobowiązało się pokryć 48 proc. kosztów inwestycji. 

W roku 2008 przygotowana została dokumentacja projektowo-kosztorysowa i w sierpniu 2008 ruszyła budowa. 18 czerwca 2009 roku odbyło się wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę nowego gmachu.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH