Warmińsko-mazurskie: Kontrakt Terytorialny bez budowy centrum medycznego Fot. archiwum

Od podpisania Kontraktu Terytorialnego dla Warmii i Mazur w listopadzie 2014 r. z listy inwestycji, jakie zostały w nim zawarte, wypadł jeden projekt - budowa centrum medycznego i przyrodoleczniczego na olsztyńskim uniwersytecie. Uczelnia pozyskała już środki z resortu zdrowia.

Podpisany w listopadzie 2014 roku kontrakt terytorialny dla woj. warmińsko-mazurskiego zawierał 48 różnego rodzaju przedsięwzięć umieszczonych na liście podstawowej i rezerwowej.

Jak poinformowała szefowa biura prasowego w gabinecie marszałka Ewa Labes-Kunicka "od momentu podpisania kontraktu terytorialnego z inicjatywy władz regionalnych nie dokonano zmian na liście projektów". - Nie dodano nowych projektów, a jedyna zmiana dotyczy listy warunkowej i rezygnacji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie z realizacji projektu "Centrum Medyczne i Przyrodolecznicze - centrum naukowe medycyny eksperymentalnej" - podała PAP Labes-Kunicka.

Dziekan wydziału nauk medycznych olsztyńskiego uniwersytetu prof. Wojciech Maksymowicz powiedział, że uczelnia zrezygnowała z ubieganie się o pieniądze na tę inwestycję, ponieważ udało się wcześniej pozyskać na ten cel pieniądze z ministerstwa zdrowia. - Inwestycja jest już na ukończeniu, dlatego zrezygnowaliśmy z wpisania jej do Kontraktu Terytorialnego - poinformował prof. Maksymowicz i dodał, że budowa centrum medycyny eksperymentalnej, które powstaje przy szpitalu klinicznym w Olsztynie zakończy się za kilka miesięcy.

Ewa Labes-Kunicka powiedziała, że rezygnacja z inwestycji uniwersytetu nie wiąże się na razie z żadnymi decyzjami finansowymi dotyczącymi kontraktu. - Na razie trzeba uzgodnić co będzie realizowane, a dopiero potem można mówić o kosztach - podała rzecznik marszałka.

Podpisany w 2014 roku kontrakt między samorządem województwa, a rządem kładł nacisk na inwestycje infrastrukturalne, które mają poprawić dostępność komunikacyjną Warmii i Mazur, przy czym dostępność tę rozumiano zarówno jako połączenia drogowe, kolejowe jak i wodne. 

W Kontrakcie wpisano też rewitalizację fizyczną, gospodarczą i społeczną miasteczek należących do sieci Cittaslow (skupia małe miasta pielęgnujące naturalny styl życia), budowę szpitalnego oddziału ratunkowego przy szpitalu w Ostródzie oraz projekty dotyczące renowacji zabytkowych budowli, m.in. olsztyńskiego zamku i zamku w Lidzbarku Warmińskim oraz fromborskiej katedry.

Labes-Kunicka poinformowała, że "od września 2015 r. strona samorządowa prowadzi ze stroną rządową uzgodnienia co do szczegółowego zakresu, źródeł finansowania oraz harmonogramu przygotowania i realizacji przedsięwzięć ujętych w Kontrakcie Terytorialnym".

Dodała, że "obecnie prace zmierzają do uzyskania pełnej formuły funkcjonowania Kontraktu Terytorialnego". Ponieważ jednak negocjacje - jak wskazali urzędnicy - utknęły, kilka tygodni temu poprosili oni stronę rządową o sporządzenie harmonogramu rozmów dotyczących kontraktu dla Warmii i Mazur. Odpowiedzi, jak ustaliła PAP, nie otrzymano.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH