Warmińsko-Mazurskie: szpital ma nowy oddział ratunkowy

Zakończyła się budowa nowego szpitalnego oddziału ratunkowego (SOR) w SP ZOZ w Giżycku. Budowa i wyposażenie SOR-u kosztowały blisko 14 mln zł. Pierwsi pacjenci pojawią się na oddziale na początku przyszłego tygodnia.

Jak powiedział w czwartek (8 grudnia) Krzysztof Paternoga z giżyckiego starostwa powiatowego, konieczność budowy nowego oddziału wiązała się z tym, że budynek szpitala ma ponad 100 lat i nie spełnia żadnych wymogów.

- Dlatego już przed laty starostwo podjęło decyzję o budowie nowej placówki, a SOR jest pierwszym etapem realizacji tego zamierzenia - powiedział Paternoga.

Dodał, że nowy szpital ma być budowany w systemie modułowym, tzn. że będzie można placówkę rozbudowywać w dowolnym momencie. Budowę SOR-u rozpoczęto w lipcu 2010 roku, a koszty inwestycji szacowano na ponad 16 mln zł. W trakcie prowadzenia prac ceny materiałów budowlanych spadły, co zmniejszyło koszty o ponad 1,5 mln zł.

- Znaczną część tej kwoty, bo blisko 12 mln zł, uzyskaliśmy ze środków UE w ramach ''Programu infrastruktura i środowisko'', pozostałe pieniądze pochodzą z giżyckiego starostwa - powiedział zastępca dyrektora giżyckiego szpitala Janusz Dobrzyński.

Nowy SOR spełnia najostrzejsze wymogi stawiane tego rodzaju oddziałom przez Ministerstwo Zdrowia; jest na nim m.in. zamykany automatycznymi drzwiami podjazd dla karetek (dwa stanowiska), cztery stanowiska przyjęcia pacjentów, cztery gabinety do badań - w tym badań dzieci, gabinet ginekologiczny i gabinet USG oraz dwa stanowiska do resuscytacji. Na oddziale jest też sala operacyjna, gipsownia i izolatka.

Wyposażenie dla nowego oddziału kosztowało 1,65 mln zł. Kupiono m.in. aparat RTG z cyfrowym skanerem, USG z czterema głowicami, stół operacyjny i stoły zabiegowe oraz lampy oświetleniowe potrzebne przy zabiegach.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH