Warmińsko-Mazurskie: rusza Szpital Pomocy Maltańskiej w Barczewie

Szpital Pomocy Maltańskiej przenosi się z Olsztyna do wyremontowanych za 11 mln zł budynków byłego szpitala zakaźnego w Barczewie. Już pod koniec lipca przyjmie pierwszych pacjentów.

W 2003 r. obiekty poszpitalne przejął samorząd województwa, ale nie mógł znaleźć nabywcy. Ostatecznie w marcu 2009 r. budynki nieodpłatnie przekazano Starostwu Powiatowemu w Olsztynie, które również próbowało je sprzedać. Bez skutku. Następnie przyjęto ofertę Polskiego Związku Kawalerów Maltańskich, który zaproponował utworzenie tu filii Szpitala Pomocy Maltańskiej (leczenie chorych po udarach i tych, którzy nie mogą samodzielnie oddychać) - informuje Gazeta Olsztyńska.

Na adaptację budynków do nowych potrzeb powiat otrzymał dotację z funduszy unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego "Warmia i Mazury 2007-2013". Całość projektu kosztowała 11,5 mln zł, w tym 6 mln zł dotacji z UE. Partnerem powiatu została Fundacja Związku Kawalerów Maltańskich, która zadeklarowała poprowadzenie szpitala, zapewniając m.in. personel medyczny i zakup specjalistycznego sprzętu. Koszty leczenia ma pokrywać NFZ.

Z informacji podanych przez lecznicę wynika, że Szpital Pomocy Maltańskiej pw. bł. Gerarda Fundacji Polskich Kawalerów Maltańskich "Pomoc Maltańska" przeniesiony z Olsztyna do Barczewa będzie mógł przyjąć jednorazowo 67 obłożnie chorych pacjentów, w tym na początku 7 pacjentów wymagających przewlekłej wentylacji medycznej i około 40 pacjentów w stanie wegetatywnym.

Chorzy będą przebywali w nowocześnie wyposażonych salach 2- i 3-łóżkowych. Do ich dyspozycji pozostaną: dział rehabilitacji, sale terapii zajęciowej oraz sale dziennego pobytu.

Fundacja Polskich Kawalerów Maltańskich w Warszawie "Pomoc Maltańska" realizuje historyczne zadania Zakonu Maltańskiego - opiekę nad chorymi i biednymi. Prowadzi: pięć Maltańskich Ośrodków Pomocy na terenie całej Polski: w Warszawie, Katowicach, Radomiu, Olsztynie i Poznaniu, Szpital Pomocy Maltańskiej pw. bł. Gerarda w Olsztynie (obecnie w Barczewie), Środowiskowy Dom Samopomocy w Klebarku Wielkim oraz Dom Pomocy Społecznej w Szyldaku.

Więcej: www.barczewo.wm.pl Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH