Warmińsko-Mazurskie: otwarto szpital maltański

W Barczewie k. Olsztyna otwarto Szpital Pomocy Maltańskiej, przeznaczony dla pacjentów wymagających długoterminowej opieki medycznej. Modernizacja zabytkowego budynku kosztowała 12 mln zł; sfinansowano ją głównie ze środków unijnych.

Szpital Pomocy Maltańskiej pw. bł. Gerarda w Barczewie jest zakładem opiekuńczo-leczniczym; dysponuje blisko 70 miejscami dla pacjentów, którzy ze względu na stan zdrowia i stopień niepełnosprawności potrzebują całodobowej opieki medycznej.

W szpitalu jest 40 lóżek dla chorych w stanie wegetatywnym i 15 tzw. łóżek respiratorowych dla dzieci i dorosłych. W zmodernizowanym budynku urządzono też sale rehabilitacji, terapii zajęciowej i dziennego pobytu oraz kaplicę.

Pochodzący z 1902 r. neogotycki budynek dawnego szpitala miejskiego pełnił po II wojnie rolę szpitala zakaźnego. Po likwidacji tej placówki w 1997 r. przez kilkanaście lat stał pusty i popadał w ruinę.

Po nieudanych próbach sprzedaży nieruchomości samorząd woj. warmińsko-mazurskiego w 2009 r. przekazał obiekt powiatowi olsztyńskiemu. Starostwo uzyskało unijne dofinansowanie na remont szpitala i w drodze konkursu wybrało Fundację Polskich Kawalerów Maltańskich w Warszawie, która będzie świadczyć tam usługi zdrowotne.

Koszt modernizacji i wyposażenia barczewskiego szpitala to 12 mln zł, z czego ponad 6 mln zł stanowi dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury 2007-2013. Pozostałe środki stanowiły wkład własny powiatu i fundacji, która wyposażyła placówkę w sprzęt medyczny. W lipcu 2012 r. powiat olsztyński przekazał nieruchomość Fundacji w użyczenie na 20 lat.

Statutowym celem Fundacji Polskich Kawalerów Maltańskich jest realizowanie historycznej misji Zakonu Maltańskiego, czyli opieka nad chorymi i biednymi. Poza szpitalem pw. bł. Gerarda prowadzi ona domy pomocy społecznej i ośrodki wspierające aktywizację zawodową osób niepełnosprawnych.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH